Ukraińska szkoła na warszawskim "Mordorze". Zaglądamy do kolorowych wnętrz!PropertyDesign.pl - 23-05-2022 09:00


W poniedziałek 9 maja do pierwszej ukraińskiej szkoły powstałej w ramach akcji „Otwieramy szkoły” weszły dzieci. Szkoła powstała w biurowcu myhive Mokotów Two, a przystosowania przestrzeni na potrzeby jej nowej roli podjęła się pracownia XYstudio.

Za projekt adaptacji przestrzeni biurowych na szkolne odpowiadają architekci z XYstudio. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Z uwagi na wyjątkową sytuację w obiekcie zrezygnowano z pewnych funkcji, podczas kiedy inne zostały potraktowane priorytetowo. 

{media;143711;Ścianę w świetlicy zdobi wielki barwy mural, którego autorami są Anna Wardęga-Czaja i Marcin Czaja. fot. Mikołaj Kwieciński;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/37/11/143711.jpg;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/37/11/143711_940.jpg}

- Zrezygnowaliśmy oczywiście ze stołówki - zakładamy, że okoliczne kantyny udostępnią nam miejsce na posiłek jeśli będzie taka potrzeba. Nie ma sali gimnastycznej, jest za to duża sala do relaksu – grać w piłkę tam nie można, ale poćwiczyć na matach już tak. Do tego dochodzi minimalizacja zaplecza administracyjnego - wyjaśnia Dorota Sibińska, architektka i współwłaścicielka pracowni XYStudio.

W nowej szkole znalazły się natomiast, tak bardzo istotne, dwa pokoje dla psychologa oraz klasy dla stosunkowo małych grup. Aranżacja poszczególnych sal odpowiada różnym grupom wiekowym uczniów.

We wnętrzach nie zabrakło koloru - szczególnie dużo jest ich w świetlicy, gdzie ścianę zdobi wielki barwy mural, którego autorami są Anna Wardęga-Czaja i Marcin Czaja. Wyposażenie szkoły szkoły pochodzi natomiast od prywatnych darczyńców. 

Szkoła w biurowcu  myhive Mokotów Two to pierwszy tego typu obiekt. Jest w stanie pomieścić ok. 160 dzieci.