×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Urząd, jakiego nie było. Oto Centrum Rozwoju Talentów w gdańskim Olivia Business Centre

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 sty 2018 09:00
  • Aktualizacja: 25 sty 2018 09:01
Urząd, jakiego nie było. Oto Centrum Rozwoju Talentów w gdańskim Olivia Business Centre
Młodzieżowa Kraina Talentów

Centrum Rozwoju Talentów to jednostka Gdańskiego Urzędu Pracy. Wnętrze tego nowoczesnego punktu doradczo-coachingowego, który działa w centrum biznesowym Olivia Business Centre, zaprojektowane zostało przez dział aranżacji Olivii, którego celem było stworzenie przyjaznej, funkcjonalnej przestrzeni służącej pracownikom CRT oraz – przede wszystkim – klientom Centrum, szukającym zatrudnienia, bądź starającym się wkroczyć na nową ścieżkę zawodową.

REKLAMA

- Od początku przyjęliśmy, że nie będzie to klasyczny urząd, w którym wszystko podkreśla z góry określone role: pracownik-petent. Założyliśmy, że Centrum będzie nowoczesnym, komfortowym miejscem pracy i jednocześnie sprzyjającą integracji przestrzenią, gdzie w przyjaznych warunkach, kompleksowo wspiera się klientów w zakresie poradnictwa zawodowego i kształtowania kariery. Zaprojektowaliśmy więc praktyczne, przestronne sale szkoleniowe, sale multimedialne i networkingowe, strefy komputerowe, a nawet wspólną kuchnię. Stworzeniu tej przestrzeni sprzyjała wybrana przez GUP lokalizacja, w dynamicznym centrum biznesowym – opowiada Monika Loewenau, architekt z działu aranżacji Olivia Business Centre.

Trzy kluczowe projekty CRT – Akademia Kariery, Strefa Rozwoju Osobistego i Młodzieżowa Kraina Talentów – skierowane są do innej grupy odbiorców, projektanci Olivii wydzielili więc trzy odrębne sfery Centrum, odpowiadające założeniom każdego z nich (Akademia Kariery to propozycja dla pracujących, Strefa Rozwoju Osobistego – osób bezrobotnych, Młodzieżowa Kraina Talentów, dedykowana uczniom, rodzicom i nauczycielom, służy pomocą w odkrywaniu mocnych stron i predyspozycji dzieci oraz młodzieży). Każda ze stron ma swój kolor – niebieski, kojarzący się z edukacją dla Młodzieżowej Krainy Talentów, pomarańczowy dla dynamicznej Akademii Kariery, kojąca zieleń dla Strefy Rozwoju Osobistego. Dzięki temu łatwiej jest się też zorientować, w której części Centrum się znajdujemy. W salach szkoleniowych zaprojektowano mobilne ściany, by w razie potrzeb można je było przekształcić w sale konferencyjne. Sala komputerowa w CRT nie jest klasycznym pokojem z rzędem biurek, ale nowoczesną „formą organiczną”, dającą jednocześnie możliwość skupienia się. Przewidziano także dodatkowe stoiska komputerowe.

Projektanci świadomie uciekali od wizerunku mało przyjaznego urzędu. Biura konsultantów wydzielono z wykorzystaniem przeszkleń, ale w sposób zapewniający prywatność i poufność prowadzonych tu rozmów. Zadbano przy tym i o to, by szafy nie zabierały zbyt wiele miejsca. Każda ma kolor strefy, w której się znajduje i pełni kilka ról. Prócz oczywistej – przechowywania (dostępna jest z dwóch stron), jest częścią ściany oraz elementem dekoracyjnym i orientacyjnym. Pozwoliło to na wyodrębnianie pomieszczeń przy zachowaniu wrażenia otwartej przestrzeni.

Z uwagi na to, że do Centrum miało być miejscem wielogodzinnych spotkań i warsztatów, Dział Aranżacji zaprojektował wspólną kuchnię, która pełnić miała funkcję integracyjną; dostępna jest bowiem dla wszystkich osób przebywających w CRT. Dodatkowo, w korytarzach usiąść można na wygodnych kanapach i kolorowych pufach. Podobnie jak w Młodzieżowej Krainie Talentów, z poduchami, zielenią i wielkim oknem.

Wszystkie zastosowane w Centrum rozwiązania służą zagwarantowaniu przestronności, otwartości i jasność biura. Z uwagi na to, że CRT mieści się na parterze budynku zdecydowano o zastosowaniu funkcjonalnej wykładziny PCV; jest ona drewnopodobna, by dodatkowo ocieplić wygląd Centrum.

- W projekt od początku zaangażowani byli pracownicy GUP, zwłaszcza dyrekcja gdańskiego urzędu. Z pasją opowiadali o idei Centrum i potrzebach osób, które miały korzystać z jego usług. Już określenie „klient” mówiło nam wiele o odmiennym podejściu GUP do szukających pracy. CRT miało być miejscem, w którym będą czuli się komfortowo, miało zapewniać poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie sprawić, że mimo sytuacji stresowej, którą jest szukanie i zmiana zatrudnienia, będą czuli się tam swobodnie – mówi Monika Loewenau. – GUP był otwarty na pomysły, co było niesamowite, zazwyczaj bowiem trudno jest zleceniodawcom niekomercyjnym rezygnować ze „sprawdzonych” rozwiązań. Tu potrzeby klienta postawiono na pierwszym miejscu. Nie oczekiwano od nas powielania „biurowych” schematów, co pozwoliło na stworzenie przestrzeni odmiennej od znanych z urzędów pracy. Jesteśmy dumni, że udało nam się zaprojektować miejsce wyjątkowe, barwne, dynamiczne. Motywującym nas wyzwaniem był też, przyznaję, ograniczony budżet.

Autorskim pomysłem kierownictwa Centrum, było np. wykorzystanie haseł motywacyjnych i cytatów jako elementów dekoracji CRT; tak powstały m.in. fototapety na ściany oraz słupy.
- Chcieliśmy odczarować urząd pracy. Wybór lokalizacji też nie był przypadkowy. Klient CRT jest u nas w rzeczywistym środowisku pracy, w centrum biznesowym, w którym działa aktywnie kilkaset firm, startupów, instytucji wsparcia biznesu. – opowiada Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy – Cały czas dostosowujemy się do zmienionej rzeczywistości w sferze zatrudnienia. Jesteśmy elastyczni, korzystamy z innowacyjnych narzędzi i najnowszej wiedzy z zakresu poradnictwa zawodowego. Metodyka naszej pracy wymaga nowoczesnego, wielofunkcyjnego wnętrza, dostosowanego zarówno do naszych potrzeb, jak i potrzeb naszych klientów. Zależało nam na tym, żeby stworzyć inspirującą przestrzeń dla wymiany wiedzy, myśli i poglądów, w której każdy będzie czuł się dobrze.
 

Centrum Rozwoju Talentów: 500 mkw.

Pracownia projektowa: Dział Aranżacji Olivia Business Centre

Meble: Profim, Bejot, Polmarco

Wykładzina: Tarkett

Ściany szklane: BHS

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie