Projektowanie akustyczne to ważna część architektury. Przez lata projektanci, architekci i właściciele budynków poszukiwali skutecznych metod i materiałów, aby pomóc w kontrolowaniu echa i rozchodzenia się dźwięku zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Odpowiedzią na te potrzeby są nowoczesne panele akustyczne PET.
Pierwsze próby uzyskania kontroli nad rozchodzeniem się dźwięku w pomieszczeniach polegały na stosowaniu podwieszanych na sufitach paneli z materiałów tłumiących dźwięk – stosowano z reguły azbest lub celulozę. Panele te nie wykazywały wysokiej skuteczności, w dodatku były nieestetyczne, a często również niebezpieczne dla zdrowia.
Przełomowym rozwiązaniem w produkcji paneli akustycznych było wykorzystanie włókien politereftalanu etylenu, lepiej znanego jako PET. Ten innowacyjny materiał wykonany z przetworzonych butelek po napojach jest mocny, wytrzymały, estetyczny i ma doskonałe parametry akustyczne.
Panele PET są bardzo trwałe i łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Ponieważ nie zawierają materiału organicznego, nie będą się z czasem degradować ani kruszyć. Dzięki temu są materiałem uniwersalnym do stosowania w każdych warunkach, bez względu na temperaturę, wilgotność czy oświetlenie. Należy również zaznaczyć, że wykorzystane panele PET nadają się do recyklingu, co czyni je doskonałym ekologicznym wyborem dla dzisiejszych firm dbających o środowisko.
Doświadczeni projektanci potrafią bardzo kreatywnie wykorzystywać panele PET. Przykładem z rodzimego rynku może być firma EcoAcoustic, specjalizująca się w projektowaniu rozwiązań akustycznych dla otwartych przestrzeni użytkowych. Produkty z Krakowa zachwycają formą, kolorem i uniwersalnością. W ofercie znajdziemy designerskie kolekcje paneli pochłaniające dźwięk, innowacyjne meble biurowe z wkomponowanymi elementami dźwiękochłonnymi oraz budki akustyczne.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.