W Baszni Dolnej powstała Galeria KolejnictwaPAP - 03-08-2022 10:46


W Baszni Dolnej na Podkarpaciu otwarta została Galeria Kolejnictwa. Wśród atrakcji, które można zobaczyć jest m.in. zbudowany w 1944 r. parowóz Ty2-7. Turyści mogą również poznać historię kolei galicyjskiej.

Jak powiedział PAP dyr. placówki Marcin Materniak, w obiekcie są również prezentacje multimedialne poświęcone dworcom, poczekalniom i walizkom podróżnym.

- Pokazujemy, jak się zmieniały te obiekty i rzeczy na przestrzeni lat. Chcemy podkreślać i prezentować historię kolejnictwa, kresowego, galicyjskiego na tych terenach - dodał.

Na zewnątrz obiektu jest oddzielna wystawa poświęcona kolejnictwu galicyjskiemu. Natomiast w środku jest przygotowana makieta kolejki z dwoma torami. Jak powiedział Materniak, są budynki, tunele, mosty i przepusty. "Na dwóch torach, niezależnie od siebie poruszają się dwie lokomotywy, jedna elektryczna, druga spalinowa" - wyjaśnił.

Wyświetlany jest również film pokazujący historię początki kolei aż do najnowocześniejszych pociągów.

W Baszni prezentowany jest również parowóz Ty2-7, zbudowany w 1944 r. w zakładach Henschel&Sohn w Kassel i dwa wagony towarowe, jeden z roku 1937, a drugi z 1940 r. oraz wagon pasażerski III klasy z 1907 r.

Ssą także dwa zabytkowe mosty przeniesione w całości z Nowej Grobli i Lubaczowa.

Jak dodał Materniak, most z Lubaczowa jest elementem trasy wąskotorówki dla dzieci, po której porusza się tzw. mini bałaj.

Galeria Kolejnictwa Stacja Basznia czynna jest od wtorku do niedzieli.