×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W budynku Politechniki Łódzkiej działa "inteligentne piętro"

  • Autor: PAP
  • 14 kwi 2022 15:21
fot. shutterstock

W Katedrze Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej zainaugurowano w czwartek działanie "inteligentnego piętra". Zainstalowane w budynku inteligentne systemy mają pozwolić naukowcom i studentom poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki obiektów typu smart.

REKLAMA

"Inteligentne piętro" powstało w efekcie przeprowadzonej kosztem ok. 850 tys. zł modernizacji budynku należącego do Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, w którym mieści się Katedra Aparatów Elektrycznych.

"Katedra Aparatów Elektrycznych została wyposażona w systemy: kontroli dostępu do pomieszczeń, oświetlenia, HVAC, bezpieczeństwa, zasilania i system centralny. Dodatkowo zamontowano układy pomiarowe prądów i napięć, czujniki jakości powietrza, stację pogodową i aktuatory wraz z rejestracją zużycia energii i analizą jakości mediów. Rozwiązania zostały zwizualizowane na panelach operatorskich i stacjach serwerowych" - powiedział w czwartek podczas uroczystego otwarcia kierownik katedry prof. Borkowski.

Sprzęt zgromadzony w pokojach na wyremontowanym piętrze ma pozwolić naukowcom i studentom jedynego w Polsce kierunku Systemy sterowania inteligentnymi budynkami poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki obiektów typu smart.

Systemy inteligentne zamontowane w budynkach wymuszają bowiem konieczność ich integracji, monitorowania i nadzorowania. Analiza zebranych danych i odpowiednie algorytmy decyzyjne mogą znacząco poprawić wydajność energetyczną i obniżyć koszty eksploatacji.

Jak zaznaczył prof. Borkowski, zrealizowana inwestycja umożliwia również współpracę z przemysłem i producentami rozwiązań dla nowoczesnej automatyki budynkowej.

"W ten sposób symbolicznie przechodzimy od natury do technokratycznego świata, który umie kreować rzeczywistość zapewniającą człowiekowi komfort" - dodał.

Modernizacja przeprowadzona w Katedrze Aparatów Elektrycznych jest częścią większego projektu Interdyscyplinarnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ realizowanego w PŁ.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie