W jakim stylu urządzić biuro?Propertydesign.pl - 17-07-2017 12:57


Przez wystrój wnętrz firmy realizują zróżnicowane cele: począwszy od biznesowych, a na wizerunkowych kończąc. Dlatego choć praca biurowa w różnych firmach przebiega podobnie (głównie przy biurkach i w salach spotkań), to nie można jednego standardu aranżacji biura zastosować do każdej organizacji.

Czym kierować się wybierając wystrój wnętrza? Czym charakteryzują się najpopularniejsze style biur? – Grupa Nowy Styl przygotowała wakacyjny cykl  porad „#MYoffice - przewodnik po stylach biura”. W swoich kanałach społecznościowych co tydzień będzie odkrywać kolejne wcielenia wnętrz biurowych. Zanim jednak przyjrzymy się poszczególnym stylom biur, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o rolę wystroju wnętrza w funkcjonowaniu organizacji.

Biuro wizytówką firmy

Dla wielu firm relacje biznesowe  są jednym z priorytetów. W związku z tym klient przychodzący do siedziby takiej firmy powinien odnieść wrażenie, że ma do czynienia z rzetelnym i profesjonalnym partnerem biznesowym. Żeby uzyskać taki efekt, wnętrza muszą być zaprojektowane w sposób spójny z profilem działalności firmy.

- Raczej żaden inwestor nie uwierzyłby, że architekci zaprojektują funkcjonalną przestrzeń, jeżeli nie potrafią zadbać o swoją własną, a w ich biurze meble są przypadkową zbieraniną i panuje wszechobecny bałagan – mówi Anna Marszałek, projektant wnętrz, autorka przewodnika, na co dzień pracująca w Dziale Badań i Konsultingu Przestrzeni Pracy Grupy Nowy Styl.

Przemyślane podejście do kreowania swojej marki jest ściśle związane ze spójną komunikacją. Jednym z elementów tej komunikacji jest właśnie przestrzeń biurowa, kształtująca pierwsze wrażenie podczas kontaktów biznesowych w siedzibie firmy.

Kultura organizacyjna, czyli co?

Kolejnym istotnym elementem jest odzwierciedlenie kultury organizacyjnej.

Kultura organizacyjna to zbiór przekonań i zasad funkcjonujących w danej firmie. Stanowi ona budulec zewnętrznego wizerunku, jak i pożądanych zachowań pracowników. Pomaga zrozumieć, co organizacja promuje, jak pracuje, co uważa za ważne. Często można spotkać się z porównaniami tego pojęcia do osobowości, duszy organizacji, tworzącej jej tożsamość i odróżniającej od innych firm.

Kultura organizacji kształtuje to, w jaki sposób funkcjonuje firma. Można ją dostrzec analizując atmosferę, dress code, preferowane i doceniane postawy oraz wartości, styl zarządzania, jak i sposoby komunikacji pracowników, relacje oraz cele.

Najbardziej widocznym elementem jest jednak przestrzeń zajmowana przez firmę. Odpowiednio zaprojektowana może skutecznie zwiększyć siłę oddziaływania kultury organizacji.

Tam, gdzie ważnym elementem jest innowacyjność, wnętrza są zwykle tak zaaranżowane, aby pobudzać do generowania nowych pomysłów. Z kolei w firmie przywiązanej do zasad i promującej profesjonalizm w kontaktach z klientem, przestrzeń jest bardziej formalna.

Na przykład w agencji interaktywnej wskazane będzie oryginalne wnętrze z kolorowymi graffiti na ścianach, a w kancelarii prawniczej stonowana kolorystyka z ciężkimi drewnianymi meblami. Można sobie wyobrazić, że w pierwszym przypadku atmosfera panująca w firmie jest swobodna, pracownicy mają więcej kontaktów nieformalnych, nie mają ustalonego dress codu, a przestrzeń kształtują sami, na przykład przynosząc osobiste drobiazgi. Wystrój wnętrza podkreśla te konkretne cechy organizacji i sprawia, że pracownicy czują się w niej komfortowo.

W drugim przypadku wnętrze narzuca zupełnie inne zachowania. Do eleganckiego biura, akcentującego prestiż zawodu, pracownik nie przyjdzie ubrany we flanelową koszulę i adidasy. Stosunki pomiędzy pracownikami będą bardziej formalne, a ich wpływ na przestrzeń dużo mniejszy. Tutaj każdy osobisty dodatek musi pasować do wnętrza, żeby nie umniejszać jego rangi.

- Wystrój biura i kultura organizacyjna wzajemnie na siebie oddziałują. Z jednej strony aranżacja wnętrza jest podyktowana kulturą organizacyjną. Z drugiej strony biuro można celowo zaprojektować tak, aby wpływało na kulturę organizacyjną lub wspierało jej zmianę – zaznacza Anna Marszałek.

Komfort pracownika jest coraz ważniejszy

Zmiany w sytuacji demograficznej mają bezpośredni wpływ na rynek pracy. Obecnie w biurze współpracują ze sobą aż cztery pokolenia (baby boomers, X, Y, Z), charakteryzujące się różnym podejściem do pracy oraz innymi potrzebami i wymaganiami z tym związanymi. Według szacunków w ciągu najbliższych 10 lat pokolenie  millennialsów (Y) będzie stanowić 75 proc. zasobów ludzkich na świecie.

Ich oczekiwania  wobec potencjalnych pracodawców są zupełnie odmienne od oczekiwań poprzednich generacji.  Nie wystarczają im już typowe, szare biura, w których pracowali ich rodzice. Ludzie z pokolenia Y oczekują atrakcyjnych wizualnie wnętrz, zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi trendami, oferujących duży zakres elastyczności i komfortu. Potwierdzają to statystki, z których wynika, że w samym sektorze BPO aż 81 proc. zatrudnionych osób chciałoby zobaczyć biuro przed zawarciem umowy .

Pracodawcy są świadomi, że muszą uwzględnić te wymagania by przyciągnąć i zatrzymać talenty w firmie. Stąd też atrakcyjna przestrzeń, zapewniająca komfortowe warunki pracy  staje się kartą przetargową w procesie rekrutacji oraz czynnikiem oddziałującym na satysfakcję pracowników.

Style biura

W artykułach o wystroju wnętrz niezmiennie przewija się słowo „styl”. Często  można usłyszeć o stylu skandynawskim, industrialnym czy prowansalskim. Granice pomiędzy nimi są nieraz płynne i bywa, że jedno wnętrze ma cechy charakterystyczne dla dwóch z nich. Nie wszystkie style mają też jedną, precyzyjną nazwę lub też ciężko określić je tym mianem, dlatego stosowane nazwy są raczej opisowe i umowne.

W kolejnych tygodniach lipca i sierpnia Grupa Nowy Styl będzie prezentować 6 stylów biur, które najczęściej wybierają firmy: biuro z domowym klimatem, minimalistyczne biuro w stylu skandynawskim, styl industrialny, nowoczesne, hi-tech, futurystyczne, nowoczesne, biophilic design, kreatywne oraz biuro tradycyjne.

- Styl z pewnością nie jest listą produktów, które muszą znaleźć się w danej przestrzeni, jednak  większość osób mówiąc o danym stylu wyobraża sobie pewne typowe elementy i to właśnie będziemy chcieli pokazać – zapowiada Anna Marszałek.- Do każdego stylu biura dołączymy też krótką checklistę - pytania o priorytety, pożądany wizerunek i style pracy – które pozwolą szybko zweryfikować, na ile dany styl pasuje do naszej firmy.

Każdy lubi mieć odrobinę swobody

Nawet wnętrzu przemyślanemu przez projektanta od A do Z, może brakować jednego, kluczowego składnika – swobody w urządzaniu własnej przestrzeni przez pracowników.

W badaniach Craiga Knighta z Uniwersytetu Exeter uczestnicy zostali przydzieleni do pracy w różnych rodzajach biur: podstawowym (urządzonym prosto i surowo), udekorowanym (z kwiatami doniczkowymi, zdjęciami) i współtworzonym przez pracowników (pozwalającym dowolnie przestawić dodatki lub całkowicie z nich zrezygnować). Wyniki pokazały, że produktywność  w „biurze udekorowanym”  była wyższa o 17 proc. i aż o 32 proc. w „biurze współtworzonym”, w porównaniu do osób pracujących w „biurze podstawowym”.

Pozostawienie pracownikom pewnego zakresu decyzyjności i wpływu na ostateczny wygląd przestrzeni biurowej przynosi korzyści obu stronom. Pracownicy są bardziej zadowoleni, ponieważ mają większą kontrolę nad otoczeniem, a przy tym są bardziej produktywni w swojej pracy, co wprost przekłada się na wyższe zyski firmy. 

Okazuje się więc, że również na etapie wyboru stylu wnętrza biurowego, warto konsultować decyzje z pracownikami. Wizja jednej osoby może być w tym szczególnym przypadku  nietrafiona.