REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Jarosławiu otwarto wystawę plenerową fotografii Berla Hennera

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2022 14:38
W Jarosławiu otwarto wystawę plenerową fotografii Berla Hennera
W Jarosławiu otwarto wystawę plenerową fotografii Berla Hennera, fot. shutterstock

Od soboty w Jarosławiu można oglądać wystawę plenerową „Berl Henner, pierwszorzędny galicyjski fotograf”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kamienica Orsettich, w ramach trwającego festiwalu historycznego „Trzy Bramy”.

REKLAMA

Jak poinformował PAP dyrektor placówki Konrad Sawiński, wystawę można będzie zobaczyć od soboty na murze muzealnym od ul. Trybunalskiej.

"Ta wystawa to świat dawnego Jarosławia z przełomu XIX i XX w., ukazana w portretach, tak pięknych, jak to było możliwe tylko w tamtych czasach. Są osobowości, establishment, ale także portrety rodzinne, ze szkolnej ławy czy pamiątki z wojska" - wyjaśnił.

Na wystawie zobaczyć można również widoki Jarosławia z tamtych lat, bo Berl Henner lubił, jak podkreślił Sawiński, wybrać się w teren. "Dokumentował również uroczystości, takie choćby jak poświęcenie budynku jarosławskiego szpitala w 1902 r., gdzie już rok później byli przyjmowani pierwsi pacjenci" - mówił dyr. jarosławskiego muzeum.

Bernard (Berl) Henner urodziła się 8 stycznia 1866 r. w Przemyślu; zmarł 13 października 1913 r. we Lwowie. Działał w Przemyślu, Jarosławiu, Krakowie i Lwowie.

Razem z bratem uczył się fotografii w atelier ojca. W 1890 r. przeniósł się do Jarosławia. Początkowo pracował w filii zakładu ojca, a następnie otworzył własne atelier. Około 1905-06 sprzedał wszystkie dobra w Jarosławiu i przeprowadził się do Krakowa, gdzie otworzył zakład "Maria" przy ul. Szewskiej 27.

Następnie przeniósł się do Lwowa, gdzie w 1910 r. przy ul. Koralnickiej 4, obecnie A. Wołoszyna, otworzył swój ostatni zakład fotograficzny, po jego śmierci prowadzony przez Marcina Jaegera.

Na łożu śmierci przeszedł z judaizmu na katolicyzm; jego synowie dokonali konwersji wcześniej, w czasie pobytu w Krakowie. Pochowany jest w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy, dokąd jego ciało w 1920 r. sprowadził syn Gabriel Tadeusz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie