REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Koszalinie powstanie manufaktura płytek? Wyłoniono laureata konkursu "Firma na start"

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2019 09:01
W Koszalinie powstanie manufaktura płytek? Wyłoniono laureata konkursu "Firma na start"
Fot. Shutterstock

Marta Dzięgielewska ze swoim biznesplanem na manufakturę płytek ceramicznych została laureatką V edycji konkursu „Firma na start”. Płytki mają być wytwarzane z naturalnej gliny szamotowej. Kapituła wybrała też najlepsze projekty uczniów szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA

Konkurs "Firma na Start" organizuje miasto Koszalin. Jego celem jest wybór najlepszego biznesplanu w dwóch kategoriach. W pierwszej rywalizują osoby dorosłe, które ukończyły 18 lat, ale nie przekroczyły 35 roku życia. Nie muszą mieszkać w Koszalinie, ale to w tym mieście muszą chcieć założyć własną firmę. I to w tej kategorii kapituła wyłania laureata i zdobywcę głównej nagrody. Druga kategoria przeznaczona jest dla uczniów koszalińskich szkół ponadpodstawowych, które chcą uczyć się przedsiębiorczości.

Laureatem V edycji konkursu - ogłoszonej 4 września, a rozstrzygniętej we wtorek - została Marta Dzięgielewska, autorka biznesplanu na firmę "Artile manufaktura płytek ceramicznych".

Jak poinformował magistrat, zwyciężczyni planuje otworzyć firmę zajmującą się produkcją tworzonych na zamówienie płytek ściennych i podłogowych, mozaik, dekorów, kafli piecowych oraz ceramicznych elementów dekoracji mebli. Płytki mają być wytwarzane ręcznie, metodą rzemieślniczą, z naturalnej gliny szamotowej, wypalanej w piecu ceramicznym, szkliwionej i ornamentowanej według preferencji klienta.

Dzięgielewska otrzymała czek na 20 tys. zł od prezydenta Koszalina oraz nagrody dodatkowe ufundowane przez partnerów konkursu (w tym roku partnerów było 13, najwięcej od początku organizacji konkursu - PAP).

W drugiej konkursowej kategorii pierwsze miejsce zdobył Michał Grabski za pomysł na przedsiębiorstwo usługowo gastronomiczne specjalizujące się w przygotowywaniu i dystrybucji śniadań na zamówienie. Na drugim miejscu znalazł się Szymon Ruchwa z projektem firmy z sektora ICT zajmującej się tworzeniem botów dla innych firm, a na trzecim Jakub Piwoński, który chce oferować szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Zwycięzca w kategorii skierowanej do uczniów otrzymał tablet, drukarkę i zestaw do budowy modułowego robota Krypton. Zdobywcy drugiego i trzeciego też dostali po takim zestawie, a także odpowiednio: smartfon i aparat fotograficzny oraz tablet.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 41 uczestników, z których w finałowym etapie pozostało 29 osób.

Laureatami poprzednich wśród dorosłych zostali: Aneta Szczuka z pomysłem na ręczne wykonywanie urn ceramicznych, Monika Potyrało z pracownią czekoladowych pralin, Michał Krasnostawski, projektant i dystrybutor funkcjonalnej odzieży sportowej oraz Arkadiusz Pater, realizator i producent projektów filmowych. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ krap/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie