W Krakowie pojawiły się kolejne stojaki na rowery z przetopionych piecówPAP - 14-08-2019 12:38


Kolejnych ponad 200 stojaków rowerowych, które powstały ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa, trafiło w te wakacje w uczęszczane miejsca w mieście. Wcześniej ponad 100 urządzeń ustawiono przed tamtejszymi szkołami.

Zgodnie z internetowym konkursem rozstrzygniętym w maju zeszłego roku, stojaki swoim kształtem nawiązują do jednego z symboli Krakowa - Sukiennic. Konkurs ogłosiła krakowska huta ArcelorMittal Poland, która też przetopiła zezłomowane piece i wykonała z nich urządzenia na rowery. Stare piece od początku 2018 r. oddawali mieszkańcy Krakowa, którzy korzystając z miejskiego dofinansowania, wymienili je na ekologiczne źródła ciepła.

Huta wypłacała mieszkańcom bonus w wysokości 150 zł za każdy oddany piec. W sumie ArcelorMittal Poland wydał na ten cel do tej pory blisko 150 tys. zł.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkim wyzwaniem dla Krakowa jest wyeliminowanie spalania paliw stałych do września tego roku, dlatego wsparliśmy działania Urzędu Miasta, zmierzające do ograniczania niskiej emisji" - zaznaczył w środę Grzegorz Maracha, dyrektor Zakładu Wielkie Piece i Stalownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

"Dzięki temu, że stal można przetwarzać praktycznie bez końca, mogliśmy zagospodarować niepotrzebne już kopciuchy, a ich stalowe elementy przetopić na nowe stojaki rowerowe" - dodał.

W drugiej turze przedsięwzięcia ponad 200 stojaków rowerowych w te wakacje trafiło przed akademiki i wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca uczęszczane przez krakowian i turystów.

Będą mogli z nich korzystać przyjeżdżający do szpitala im. Stefana Żeromskiego, na kąpielisko w Przylasku Rusieckim, do zabytkowego dworku w Branicach, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego czy do społecznych ogrodów krakowian.

Stojaki pojawiły się również na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Będą z nich korzystali pracownicy, którzy, zwłaszcza latem, chętnie wybierają rower zamiast samochodu. Według obliczeń spółki, na ponad 3 tysiące pracowników huty w Krakowie, z rowerów korzysta tego lata 1227 osób.

W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukował do tej pory 350 stojaków i wypłacił blisko 1 tys. bonusów. Mimo że czas na składanie wniosków o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła już minął, magistrat wciąż rozlicza złożoną wcześniej dokumentację i wydaje bon upoważniający do odbioru bonusu finansowego w krakowskiej hucie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że wymiana starych, węglowych pieców na ekologiczne źródła ciepła jest dla miasta wielkim wyzwaniem. W Krakowie - pierwszym mieście w Polsce - zacznie od września obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

"Każde wsparcie przy realizacji tego niełatwego zadania jest dla nas ważne, bo przybliża nas do celu, jakim jest wyeliminowanie spalania paliw stałych. ArcelorMittal, włączając się w miejski program wymiany pieców, nie tylko motywował mieszkańców bonusem, ale przede wszystkim pozwolił rozwijać ekologiczny transport rowerowy, który znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza" - dodał prezydent miasta.