REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Łaźni Moszczenica powstanie wystawa poświęcona... węglowi

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2022 13:30
W Łaźni Moszczenica powstanie wystawa poświęcona... węglowi
W Łaźni Moszczenica powstanie wystawa poświęcona... węglowi, fot. unsplash

W byłych łaźniach górniczych kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, adaptowanych na potrzeby Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, kosztem ponad 6,3 mln zł powstanie wystawa stała poświęcona węglowi. Przygotuje ją firma Trias AVI z Warszawy.

REKLAMA

O rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie wystawy wraz z aranżacją przestrzeni ekspozycyjnej Łaźni Moszczenica poinformował w poniedziałek jastrzębski magistrat.

Zwycięska firma Trias AVI zaprojektowała i wykonała dotąd ponad 1,5 tys. instalacji - wśród nich wiele interaktywnych wystaw czy multimedialnych ekspozycji - w muzeach i centrach nauki. To m.in. Rynek Podziemny w Krakowie, Podziemny Olkusz, Centrum Dialogu Przełomy - Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Twierdzy Toruń czy część wystawy w Planetarium Śląskiem w Chorzowie.

W dawnej górniczej łaźni w Jastrzębiu-Zdroju firma ma zaprojektować i wykonać Carbonarium - wystawę stałą, której przewodnim motywem będzie węgiel. Ekspozycja ma być gotowa w pół roku od podpisania umowy z wykonawcą.

- Jestem zadowolona, że Carbonarium zajmie się tak doświadczona firma, która ma na swoim koncie chociażby Podziemny Rynek w Krakowie. Efekt, jaki tam uzyskano, jest spektakularny. To daje mi pewność, że nasza wystawa spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób - skomentowała w poniedziałek prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Zadaniem wyłonionej w przetargu firmy będzie wykonanie kompletnej stałej wystawy. Przedsięwzięcie obejmuje zarówno wyposażenie scenograficzne, sprzęt multimedialny i system oświetleniowy, jak i utworzenie grafik, filmów, oraz - przede wszystkim - treści, które będą prezentowane na wystawie.

- Motywem przewodnim ekspozycji będzie węgiel. Od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle i roli, jaką odegrał w historii miasta. Nie zabraknie przedstawienia zastosowania carbonu w świecie nauki. Ostatnim etapem są wątki transformacji i ekologiczne sposoby użytkowania węgla. Centralnym punktem Carbonarium będzie lewitująca, ogromna bryła węgla - poinformowała Izabela Grela, pełniąca obowiązki dyrektora Łaźni Moszczenica.

Wystawa ma być interaktywna i multimedialna. - Ekspozycje, które pozwalają zwiedzającym nie tylko przeczytać lub zobaczyć, ale w jakiś sposób poczuć i samemu odkryć swoją treść, dzięki tej wielozmysłowości pozostają na dłużej w ich pamięci  - wyjaśniła Izabela Grela.

Carbonarium powstanie jako element projektu Interreg V-A 2014-2020 Republika Czeska - Polska "Postindustrialne dziedzictwo pogranicza" realizowanego wraz z Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza i partnerami czeskimi: Dolni Oblast Vitkovice oraz Moravian-Silesian Tourism.

Oprócz wystawy stałej, w Łaźni Moszczenica ma powstać również Centrum Porozumienia Jastrzębskiego oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!