REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi otwarto wystawę "Ogrody Libanu. Włókno, tkanina, więź"

  • Autor: PAP
  • 15 sty 2023 09:44
W Łodzi otwarto wystawę "Ogrody Libanu. Włókno, tkanina, więź"
W Łodzi otwarto wystawę "Ogrody Libanu. Włókno, tkanina, więź", fot. shutterstock

W klubokawiarni "Fratelli tutti" w Łodzi otwarto wystawę prezentującą prace z włókna i tkanin 14 polskich artystek, które mają zwrócić uwagę na problemy Libanu, ale także na jego piękno i wyjątkowość.

REKLAMA

Na 23 pracach czternaście polskich artystek, rzemieślniczek i konserwatorek tkanin przy pomocy tkanin, włókien, papieru oraz techniki haftu opowiedziało historie współpracujących z Domem Wschodnim wolontariuszy pomagających w Libanie oraz ludzi przybywających z tego kraju do Polski.

Jak zwróciła uwagę kuratorka ekspozycji Magdalena Sontag, w swoich pracach szukały nadziei i piękna pośród trudnych ludzkich historii i zniszczonych miejsc.

- Szukały wspólnych punktów dla Libanu i Polski, dla Libańczyków i Polaków. W szczególny sposób - za pośrednictwem włókien - artystki nawiązały do znaczenia współpracy i współdziałania - jedna nić jest słaba, ale jeśli jest ich wiele tworzą wspólnie silną tkaninę - zaznaczyła.

Prezentowane prace zostały wykonane specjalnie na wystawę "Ogrody Libanu". Została ona pokazana dwukrotnie w Bejrucie, od soboty można oglądać ją w Łodzi, a następnie w Katowicach.

Jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Dom Wschodni w Łodzi, jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy Libanu, ale także na jego piękno i wyjątkowość. Wolontariusze chcą, by ekspozycja była początkiem większego projektu - warsztatów, plenerów i twórczym czasem z dziećmi i młodzieżą w Bejrucie, który pozwoli im odnaleźć radość i marzenia.

Misją Stowarzyszenia Dom Wschodni w Łodzi jest budowa kontaktów między Polakami a Bliskim Wschodem. Jego ideą jest współdziałanie na rzecz jedności chrześcijan, propagowanie tradycji starożytnych Kościołów Wschodnich oraz szerzenie w społeczeństwie postaw z nich wynikających. Obecnie Dom Wschodni obecny jest w Syrii, Libanie, Egipcie i Tunezji. Stowarzyszenie prowadzi m.in. działania pomocowe dla Libanu po wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 roku - m.in. wspiera najmłodszych w edukacji, pomaga w odbudowie bejruckich domów i odtworzeniu miejsc pracy. Na pomoc dotkniętym biedą dzieciom z Libanu zbierano pieniądze podczas Orszaku Trzech Króli w Łodzi i towarzyszącej mu akcji charytatywnej "Dar dla Nowonarodzonego".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie