REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Muzeum II Wojny Światowej trwa wystawa prac niemieckiego artysty Gero Hellmutha

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2022 11:15
W Muzeum II Wojny Światowej trwa wystawa prac niemieckiego artysty Gero Hellmutha
W Muzeum II Wojny Światowej trwa wystawa prac niemieckiego artysty Gero Hellmutha, fot. shutterstock

Rysunki, obrazy i reliefy niemieckiego artysty Gero Helmutha, prezentowane na wystawie czasowej pt. "Hiob – skarga i przezwyciężenie" w Muzeum II Wojny Światowej, będzie można oglądać do końca września. Na ekspozycję składa się 25 prac.

REKLAMA

- W pracach twórcy, który urodził się podczas II wojny światowej, można dostrzec smutek rozpacz, strach, ale także nadzieję na poprawę losu. Sam tytuł wystawy nawiązuje do postawy biblijnego Hioba, który pomimo nieustannych przeciwności losu, nie poddaje się i nie traci wiary - powiedziała rzeczniczka muzeum dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, podczas wernisażu.

- Zapamiętałem z tego okresu szczególnie jedno zdanie, które zaważyło na całym moim życiu: Nigdy więcej wojny! - podkreślił Gero Hellmuth, odwołujący się do wspomnień z okresu dzieciństwa oraz rozmów z rodzicami. Artysta przekazał do zbiorów muzeum jedną ze swoich prac tryptyk "Auschwitz - Uwolnienie 1945".

Dyrektor MIIWŚ w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt zwrócił uwagę, że muzeum opowiadając o II wojnie światowej stara się dotrzeć do, jak najszerszego grona odbiorców nie tylko poprzez wystawy, ale także towarzyszące im wydarzenia kulturalne, artystyczne. Dodał, że wystawa prezentująca prace Gero Hellmutha jest efektem współpracy z niemieckimi partnerami.

Czwartkowy wernisaż w uświetnił koncert zespołu NeoQuartet. Na program występu złożyły się utwory, do których muzykę napisał Michał Dobrzyński. Tego wieczoru odbyło się także prawykonanie dzieła "Okruchy pamięci" na amplifikowany kwartet smyczkowy.

Wystawę, czynną do końca września, można oglądać bezpłatnie do 26 lipca - później trzeba kupić bilet.

Gero Hellmuth urodził się w 1940 roku w Meklemburgii, w Neustrelitz. Będąc dzieckiem przeżył koszmar wojny i ucieczki. Mieszka w zachodnioniemieckim Singen. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe. Ukończył również historię sztuki i filozofię. Wystawia swoje prace głównie Niemczech.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie