REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Muzeum Mazowieckim w Płocku do obejrzenia ponad 500 katalogowych wyrobów Huty Szkła „Niemen”

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2022 12:10
W Muzeum Mazowieckim w Płocku do obejrzenia ponad 500 katalogowych wyrobów Huty Szkła „Niemen”
W Muzeum Mazowieckim w Płocku do obejrzenia ponad 500 katalogowych wyrobów Huty Szkła „Niemen”, fot. shutterstock

Ponad 500 katalogowych wyrobów Huty Szkła „Niemen”, największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych, będzie można zobaczyć na wystawie, którą przygotowuje Muzeum Mazowieckie w Płocku. Ekspozycja „Szkło Huty Niemen” będzie czynna od 30 czerwca do 30 września.

REKLAMA

Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. zestawy toaletowe, flakony na perfumy, żardiniery, wazony, zestawy do ponczu, pochodzące ze zbiorów czterech kolekcjonerów: Juliusza Bołbota, Grzegorza Budzyńskiego, Ireneusza Matery i Michała Naglika.

- Na wystawie podziwiać będzie można pół tysiąca katalogowych wyrobów huty Niemen, największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych. Wysoko cenione na rynku antykwarycznym produkty zakładu ze wsi Brzozówka - teren dzisiejszej Białorusi królowały w okresie II Rzeczpospolitej na stołach Europy, obu Ameryk, Afryki i Bliskiego Wschodu - anonsuje czasową ekspozycję płockie Muzeum Mazowieckie.

Jak podkreślono w zapowiedzi wystawy "Szkło Huty Niemen", większość eksponatów, które zostaną zaprezentowane, "nawiązuje do modnego przed wojną stylu art deco, wszystkie zachwycają kolorami - pastelowymi różami, błękitami, zieleniami, żółciami, fioletami, także bielą uzyskiwana przez zastosowanie matowego deseniu oraz mocniejszymi odcieniami tych barw, do niedawna uznawanymi za produkcję powojenną".

W informacji o wystawie przypomniano, że to właśnie w hucie w Brzozówce, istniejącej od lat 90. XIX wieku, w 1935 r. odlano z błękitnego szkła urnę, w której na Cmentarzu na Rossie w Wilnie złożono serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja "Szkło Huty Niemen", jak zaznacza płockie Muzeum Mazowieckie, w 2021 r. prezentowana była w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. "W Płocku będzie można oglądać ją w całkowicie nowej aranżacji, której motywem przewodnim będzie rzeka Niemen" - podkreśla placówka.

Wystawa "Szkło Huty Niemen" zostanie otwarta w płockim Muzeum Mazowieckim, które posiada największą kolekcję w Polsce sztuki i rzemiosła art deco, 30 czerwca, w sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 - będzie tam dostępna dla zwiedzających do 30 września.

Stała ekspozycja "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art deco" została otwarta w Muzeum Mazowieckim w Płocku we wrześniu 2021 r. Prezentowanych jest tam ponad tysiąc eksponatów z lat 20. i 30. XX wieku, w tym wnętrza mieszkalne, meble, szkło, ceramika, tkaniny i lampy, a także malarstwo i rzeźba. Atrakcją są m.in. kabriolet Jowett oraz obraz Tamary Łempickiej "Martwa natura".

Na wystawie znaleźć można również stylowe aranżacje domu mody z kolekcją strojów oz epoki, sklepu jubilerskiego z wyeksponowaną puderniczką Tiffany'ego i kolczykami w etui Cartiera, a także gabinet prezesa banku z kolekcją papierów wartościowych i numizmatów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie