REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Muzeum Włókiennictwa - ostatnie dni ekspozycji wyjątkowych przedmiotów

  • Autor: PAP
  • 09 lut 2018 12:37
W Muzeum Włókiennictwa - ostatnie dni ekspozycji wyjątkowych przedmiotów
Łódź. fot. pixabay

Sobotni Foto Day w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to ostatnia szansa na obejrzenie - i uwiecznienie na zdjęciach - ekspozycji maszyn włókienniczych w jej obecnym kształcie. W czasie remontu placówki, czyli do końca 2019 r., większość unikatowej kolekcji będzie niedostępna.

REKLAMA

Remont najstarszego skrzydła zabytkowej Białej Fabryki, w której znajduje się obecnie kolekcja maszyn i narzędzi włókienniczych, jest częścią projektu o wartości ok. 13 mln zł obejmującego modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i utworzenie nowych ekspozycji stałych w łódzkim Muzeum. Sobota ma być ostatnim dniem ekspozycji narzędzi i maszyn włókienniczych w jej obecnym kształcie.

"W kolejnych dniach Muzeum czeka ogromne wyzwanie; na czas prac budowalnych cała kolekcja musi opuścić dotychczasowe miejsce ekspozycji na parterze Białej Fabryki. Będzie to przedsięwzięcie trudne logistycznie, gdyż zbiór obejmuje ponad 90 maszyn - wiele z nich to skomplikowane, złożone z niezliczonych elementów konstrukcje, ważące po kilka ton" - wyjaśniła Katarzyna Szklarek-Zarębska z Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, które ma mieć miejsce w sobotę od godz. 12 do 16, zabytkowe maszyny mogą być interesującym obiektem fotograficznym - w ich konstrukcji można odnaleźć ozdobne detale, ukryte figury koni, inskrypcje i daty. Każdy obiekt posiada nadlewy firmowe światowych przedsiębiorstw, tabliczki znamionowe rozmaitych polskich zakładów lub ozdobne elementy ukazujące mistrzowski warsztat, a także świadczące o poczuciu estetyki z początku XX wieku.

"Najstarsza z prezentowanych na ekspozycji maszyn to zgrzeblarka z połowy XIX w. W kolekcji znajduje się też m.in. maszyna Żakarda sterowana za pomocą perforowanych kart, którą można uznać za pierwszy komputer w dziejach. Nie zabraknie również bardziej współczesnych obiektów, +najmłodszy+ z nich datowany jest na 1980 r. Wszystkie pogrupowane zostały wokół czterech działów: przędzalnictwa, tkactwa, dziewiarstwa i wykończalnictwa" - zaznaczyła Szklarek-Zarębska.

Po zakończeniu modernizacji Muzeum dla zwiedzających otwarta zostanie nowa wystawa stała poświęcona rozwojowi technologii włókienniczej, która znajdzie się na dwóch kondygnacjach budynku A. Punktem wyjścia staną się podstawowe surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi - bawełna i wełna, a całość dopełni eksperymentatorium umożliwiające praktyczne zapoznanie się z właściwościami tych materiałów. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2019 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie