REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W nowoczesnym biurze pracuje się efektywnej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 paź 2018 09:50
fot. mat. prasowe

Smart office, czyli inteligentne biuro to idea, która staje się coraz bardziej popularna. W projektach nowoczesnych biurowców pojawiają się innowacyjne rozwiązania. Jak pokazują badania mają one duży wpływ na efektywność pracy.

REKLAMA

Cechy inteligentnego budynku to coraz częściej kluczowy czynnik decydujący o wyborze lokalizacji biura, szczególnie w przypadku dużych firm zatrudniających sporą liczbę pracowników. Badania wyraźne pokazują, że istotny jest nie tylko design, ale też cechy świadczące o jego funkcjonalności.

Budynek pomaga w pracy

Jakie będą biurowce przyszłości? Ekologiczne i inteligentne. Coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo środowiska pracy – biuro powinno być ergonomiczne, komfortowe i zdrowe. Już od kilku lat mówi się o tzw. syndromie chorego budynku, który wpływa nie tylko na stan pracowników, ale również kondycję finansową firmy. Zarządzanie poprzez aranżację biura staje się coraz bardziej popularne. Eksperci są jednomyślni – miejsce pracy ma znaczenie, a stworzenie odpowiednich warunków dla pracowników znacznie zwiększa ich efektywność. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne technologie poprawiają komfort pracy. – W nowoczesnych biurowcach coraz częściej wykorzystuje się zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak elektroniczne systemy klucza, dzięki którym pokoje pracowników otwierane są za pomocą klucza, breloka lub karty, a pomieszczenia z ograniczonym dostępem mogą zostać wyposażone w biometryczną kontrolę dostępu z czytnikiem linii papilarnych czy klawiaturą kodową – tłumaczy Szymon Krauze z GU Polska. Co ciekawe, biometryczna kontrola dostępu może zostać połączona z możliwością rejestracji czasu pracy poszczególnych pracowników.

Dobry klimat w biurze

Niezwykle istotnym elementem nowoczesnego biura są systemy dbające o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w budynku, czy nawet stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. – Doskonałym rozwiązaniem jest montaż siłowników okiennych, które mogą zostać zintegrowane z centralą pogodową. W momencie, w którym należy np. przewietrzyć budynek możemy otworzyć wybrane okna za pomocą telefonu komórkowego. Tego typu centrale automatycznie zamykają również okna w razie deszczu lub wiatru – mówi Szymon Krauze Systemy zarządzania budynkiem (tzw. BMS) są bardzo istotne również w kontekście oszczędzania energii. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) „Digitalization and Energy 2017”, do 2040 roku zakłada się podwojenie zużycia energii w sektorze budownictwa. W tak długiej perspektywie czasu rozwój technologii cyfrowych w budynkach przyczyniłby się do ok. 10 proc. oszczędności. To obecnie priorytet na rynku budownictwa, który coraz ściślej łączy się z sektorem nowych technologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie