×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Olsztynie stanęła choinka z pustych plastikowych butelek

  • Autor: PAP
  • 20 gru 2021 11:25
W Olsztynie stanęła choinka z pustych plastikowych butelek
W Olsztynie stanęła choinka z pustych plastikowych butelek, fot. unsplash

Choinka z pustych półtoralitrowych plastikowych butelek stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W ten sposób bibliotekarze, którzy od wielu lat ustawiają niezwykłe choinki, zwracają uwagę na ideę zero waste i apelują o dbałość o środowisko - podała uczelnia.

REKLAMA

Niezwykła choinka stoi pod kopułą na I piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy. Ustawieniem takiej choinki bibliotekarze olsztyńskiego uniwersytetu chcieli wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko.

W środku każdej z butelek ustawionej w choinkowej konstrukcji umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. "Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę" - napisała uczelnia.

Nietypowe choinki w bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są ustawiane od 10 lat - po raz pierwszy w grudniu 2011 roku ustawiono choinkę z książek. W kolejnych latach budowano je z szuflad katalogów, starych kart katalogowych, zużytych płyt CD, dyskietek. Każda z nich wzbudzała ogromne zainteresowanie w kraju i za granicą, niektóre były inspiracją do układania nietypowych choinek przez kolejne instytucje i biblioteki.

Choinka zbudowana z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik "The Guardian" i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie