×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Poznaniu przedłużono wystawę ewakuowanych ze Lwowa obrazów Jacka Malczewskiego

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2023 11:39
W Poznaniu przedłużono wystawę ewakuowanych ze Lwowa obrazów Jacka Malczewskiego
W Poznaniu przedłużono wystawę ewakuowanych ze Lwowa obrazów Jacka Malczewskiego, fot. shutterstock

Nie do końca marca, jak pierwotnie planowano, ale do 1 października potrwa w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa ewakuowanych ze Lwowa do Polski obrazów Jacka Malczewskiego - poinformowało muzeum. Ekspozycję otwarto w listopadzie 2022 roku.

REKLAMA

  • Na wystawę składają się 34 obrazy przewiezione do Polski z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego.
  • Pierwotnie ekspozycja miała być prezentowana do 31 marca.

Jak powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, ekspozycja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem; dotąd zobaczyło ją około 30 tys. osób.

- Umowa z Lwowską Narodową Galerią Sztuki dotyczy rocznego depozytu. Byliśmy przygotowani na to, że w przypadku końca wojny, te dzieła mogłyby szybciej wrócić do Lwowa - stąd krótszy, pierwotny termin ekspozycji. Niestety sytuacja na Ukrainie nie wygląda dziś optymistycznie, na razie nie ma mowy o skróceniu depozytu. Stąd też decyzja o przedłużeniu wystawy - powiedziała PAP Sobocińska.

Rzeczniczka dodała, że cały czas rozbudowywany jest program wydarzeń towarzyszących. Za sprawą ogromnego zainteresowania ekspozycją na bieżąco dodawane są kolejne terminy oprowadzań po wystawie.

24 lutego, w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w muzeum zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny "Chimery" w wykonaniu żeńskiego kwartetu Swada. Jak wyjaśniła Sobocińska, artystki są w trakcie spektaklu wcielają się w postacie z dzieł Malczewskiego; poetyckim śpiewem pytają o naturę egzystencji, miłości, patriotyzmu i tęsknoty. Po występie odbędzie się spotkanie z udziałem Pawła Napierały, kuratora ekspozycji.

Autorzy wystawy w Muzeum Narodowym podkreślają, że wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki" jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Przypominają, że niszczenie przez Rosjan dzieł sztuki, świątyń czy miejsc pamięci to jawne pogwałcenie Konwencji haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, ratyfikowanej w 1954 r. Dewastowanie obiektów o wadze historycznej i artystycznej oficjalnie zalicza się do zbrodni wojennych.

- Twórczość Jacka Malczewskiego będąca świadectwem i krytyczną analizą burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem - doświadczającym - barbarzyństwa wojny. Symbolicznie podróż tych obrazów jest jak wojenna tułaczka w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, jak ukraińscy uchodźcy - napisali autorzy wystawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie