×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Szczecinie otwarto modelowy lokal dla osób niesamodzielnych

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 10 lip 2018 11:14
  • Zaktualizowano: 10 lip 2018 11:13
W Szczecinie otwarto modelowy lokal dla osób niesamodzielnych
fot. shutterstock

Wanna z drzwiami, fotel geriatryczny czy łóżko rehabilitacyjne znalazły się w mieszkaniu modelowym, które otwarto w poniedziałek w Szczecinie. W tej sali szkoleniowej opiekunowie osób niesamodzielnych dowiedzą się, jak poprawić komfort życia swoich podopiecznych.

REKLAMA

"To mieszkanie wzorcowe, które dzisiaj jest oddawane, to jeden z przykładów takich konkretnych działań, gdzie osoby na co dzień zajmujące się niepełnosprawnymi, potrzebującymi, będą mogły podnosić swoje kwalifikacje, będą mogły zdobywać wiedzę" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jak wyjaśniła dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dorota Rybarska-Jarosz, w mieszkaniu przygotowano "optymalne warunki" do opieki nad osobą starszą czy niepełnosprawną.

"Chodzi o to, żeby opiekunowie, którzy spędzają z tą osobą 24 godziny na dobę, wiedzieli, jaki sprzęt w ogóle jest do dyspozycji w Polsce (...), jak wyposażyć łazienkę, w jaki sposób uprościć sobie, ale też tej osobie (na przykład) funkcjonowanie w kuchni" - powiedziała Rybarska-Jarosz. Dodała, że rodziny opiekujące się osobami niesamodzielnymi mogą uzyskać projekt dostosowania swojego mieszkania do potrzeb tej osoby. Przewidziane są też szkolenia, a także dofinansowanie do adaptacji mieszkania dla kilkudziesięciu rodzin z województwa w wysokości ok. 16 tys. zł.

Rozwiązania w mieszkaniu modelowym przeznaczone zostały dla osób niepełnosprawnych - zarówno ruchowo, jak i intelektualnie, niewidomych i słabo widzących, a także leżących, które wymagają stałej pielęgnacji. Wśród sprzętów łazienkowych znalazły się m.in. wanna z ułatwiającymi wejście szczelnymi drzwiami i strefa prysznicowa z siedziskiem. W "pokoju dziennym" zamontowano łóżko rehabilitacyjne, fotel geriatryczny z mechanizmem pionizującym czy szafę, do której z łatwością może sięgnąć osoba poruszająca się na wózku.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzrokową to m.in. kontrastujące kolory, matowe wykończenie mebli, które nie powoduje powstawania refleksów świetlnych, stoliki o podwyższonych krawędziach i dodatkowe lampy z oświetleniem punktowym.

Mieszkanie znajduje się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Jego wyposażenie kosztowało blisko 50 tys. zł, ponad 94 proc. to dofinansowanie unijne. Planowane jest kupno kolejnych elementów, jak duży monitor czy meble kuchenne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Powstanie mieszkania modelowego jest częścią projektu "Dobre Wsparcie - system lokalnych usług społecznych", dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Fundację Nauka dla Środowiska oraz Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Województwo Zachodniopomorskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie