REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Tarnowie rusza wystawa prezentująca malarki ludowe z Zalipia

  • Autor: PAP
  • 09 cze 2022 12:27
W Tarnowie rusza wystawa prezentująca malarki ludowe z Zalipia
W Tarnowie rusza wystawa prezentująca malarki ludowe z Zalipia, fot. shutterstock

Wystawa „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” prezentująca wizerunki i prace 50 nieżyjących już artystek ludowych zajmujących się ozdabianiem domostw w Zalipiu i sąsiednich wsiach będzie czynna od piątku w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Ekspozycja towarzyszy konkursowi „Malowana Chata”.

REKLAMA

Jak przekazała w czwartek kurator wystawy Urszula Gieroń, wystawa poświęcona jest twórczości artystek ludowych pochodzących z "malowanych wsi" w regionie tarnowskim, gdzie utrzymuje się tradycja zdobienia motywami kwiatowymi domów i budynków gospodarczych. Na ekspozycję składają się bogate zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które organizuje od prawie 50 lat konkurs "Malowana Chata".

"Pokazuje nie tylko piękne, unikatowe eksponaty - malowanki reprezentujące wzornictwo i styl każdej z malarek, ale także przedstawia na planszach dokumentację ich twórczości" - zaznaczyła kurator.

Dokumentację - jak wskazała Gieroń - tworzą archiwalne fotografie z portretami artystek, widokami malowanych chat, wystrojem ich wnętrz oraz dekoracji artystycznych wyrobów: malowanek, wycinanek, ceramiki, tradycyjnych strojów.

"Ekspozycja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia malarki - postacie tworzące to ulotne zjawisko, promuje ich malarskie realizacje, jakże różnorodne, ewoluujące i odmienne, choć motywem przewodnim zawsze pozostaje kwiat" - oceniła przedstawicielka muzeum.

Dopełnieniem ekspozycji przygotowanej w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie będzie prezentacja twórczości kolejnych 10 malarek starszej generacji, żyjących i tworzących w Zalipiu i okolicy. Odbędzie się ona w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu w ramach 59. Konkursu "Malowana Chata".

Felicja Curyłowa była artystką ludową i jedną z pierwszych uczestniczek konkursu "Malowana Chata". Jej malowana zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów. Po śmierci Curyłowej gospodarstwo zostało kupione przez Cepelię i w 1978 r. przekazane Muzeum Okręgowemu w Tarnowie.

Finał 59. konkursu "Malowana Chata" odbędzie się w niedzielę 19 czerwca. W konkursie corocznie uczestniczy około 100 osób - malarek i całych rodzin z Zalipia oraz z sąsiednich wsi. Najpierw jury złożone z etnografów, historyków sztuki, artystów i dziennikarzy objeżdża zgłoszone domy i ocenia kunszt wykonania malunków, kolorystykę i zgodność z tradycją. Wyniki ogłaszane są podczas tradycyjnego festynu w Zalipiu.

Przedsięwzięcie jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 1948 r., a od 1976 r. organizowany jest przez tarnowską placówkę muzealną.

Organizatorzy podkreślają, że dzięki temu wydarzeniu zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim (okolice Dąbrowy Tarnowskiej). Jego uczestnicy ozdabiają motywami kwiatowymi domy, obory, stajnie, studnie, płoty, a nawet psie budy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie