Pepsico, Bayer, NatWest Group - na moc koloru w siedzibie firmy decydują się największe marki. Ostatni czas to triumf niebieskiego pod wieloma postaciami. Postanowiliśmy stworzyć przegląd ostatnich biurowych realizacji, w których ten kolor gra pierwsze skrzypce.
Projekt: Aleksandra Hyz oraz Aleksandra Mętlewicz
Architektki Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz rozpoczęły proces projektowy od analizy i przebudowy zastanego obiektu, w którym miała powstać nowa siedziba firmy Envio Group Poland. Sprawa nie była prosta, gdyż był to stary budynek zaadoptowany na potrzeby biurowe.
Po dogłębnej analizie i wielu rozmowach z klientem, powstał projekt szyty na miarę nowoczesnej firmy logistycznej. Ogromny wpływ na sam wygląd i poszczególne elementy biura miał sam prezes, który dokładnie wiedział czego chce. Jak podkreślał – najważniejsze jest pierwsze wrażenie. I tak powstała elegancka przestrzeń, ale z domowych charakterem.
Projekt: Spacelab
W Murowanej Goślinie, w województwie wielkopolskim, powstała nowa siedziba firmy Formson, producenta wyrobów z tworzyw sztucznych. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Spacelab. Leitmotivem tego projektu stały się ściany najeżone tysiącami silikonowych szpatułek kuchennych produkowanych przez firmę.
Marka Formson kojarzona jest w branży jako producent kolorowego wyposażenia kuchni. W swojej pracy wykorzystują i testują różne barwy i tonacje z wzorników Pantone'a . Architektki ze Spacelab chciały jednak nieco przewrotnie zaprojektować wejście do biura i zdecydowały się na monochrom.
- Intro do ich siedziby jest w wersji noir. Chodziło nam o stworzenie wejścia w kontrze do wizerunku i zaplanowanie gry z widzem dopiero w kolejnym kroku. Eksplozję koloru pokazaliśmy w dalszej części siedziby, w strefach pracy i działania - mówią architektki.
Projekt: JLL, Tétris
Firma Bayer zajmuje kompleks 3 budynków połączonych atrium o łącznej powierzchni 11000 mkw. Ostatni z nich został oddany do użytku w 2011 r. Od tego czasu wiele zmieniło się zarówno w modelach pracy, designie, technologiach, jak i przepisach m.in. tych przeciwpożarowych. Te argumenty były siłą napędową do wykreowania nowej przestrzeni dla pracowników. Zarówno na wczesnych etapach planowania, jak i w fazie realizacji modernizacji ważny był głos pracowników. Ich zdanie niejednokrotnie wpływało na kolejne modyfikacje projektowe, w efekcie czego przestrzeń została skrojona pod potrzeby zespołu.
Przygotowane dla firmy Bayer wnętrza są mocno zdywersyfikowane – zaplanowano tu miejsca do pracy indywidualnej, kreatywnej i zespołowej. Architekci postawili na dwa style: inspirowany ciepłą atmosferą kawiarni oraz nowoczesny, neutralny. W projekcie zastosowano kolory brandingowe Bayer, czyli odcienie zielonego i niebieskiego, ale w nowej odsłonie. W efekcie znajdziemy tu wiele niestandardowych kolorów, także na meblach.
Projekt: Bit Creative Barnaba Grzelecki
W stołecznej wieży Rondo 1 powstała nowa siedziba dewelopera Bouygues Immobilier Polska. Architekci z pracowni Bit Creative stworzyli elegancką przestrzeń o domowym klimacie z odwołaniami do idei zrównoważonego rozwoju.
Jodła klasyczna, szkło ornamentowe, barwiony pet, meble ratanowe i zieleń - to najważniejsze elementy designu, które pojawiły się w biurze Bouygues Immobiler Polska. - Zależało nam na stworzeniu przytulnej strefy wejścia do biura. Ten efekt udało nam się osiągnąć decydując się na skorzystanie z takich elementów wystroju, jak np. parkiet. W połączeniu ze szkłem ornamentowym, naturalną zielenią czy ratanowymi meblami udało nam się wykreować przestrzeń, która jest wizytówką Bouygues Immobiler Polska – mówią architekci z pracowni Bit Creative.
Projekt: 3XA, Studio Bardzo
Od ponad dwóch lat wrocławska Renoma, najstarszy w Polsce zabytkowy dom handlowy, przechodzi transformację z galerii handlowej w ekskluzywne centrum biurowo-usługowe. Na zlecenie właściciela budynku, firmy Globalworth Poland, pracownia 3XA przygotowała projekt adaptacji istniejącego 4-kondygnacyjnego biura na potrzeby nowego najemcy.
Wielkopowierzchniowa przestrzeń (12 000 mkw.) miała z początku ulec niewielkiej metamorfozie. Odświeżenie miało dotyczyć jedynie podłóg i ścian, w zakresie wymiany wykładzin i malowania. Jednak już na etapie prac koncepcyjnych architektom z 3XA udało się przekonać inwestora do większej ingerencji w przestrzeń. Dzięki włączeniu w projekt aranżacji przestrzeni wspólnych dla pracowników, firma zrobiła ważny krok w budowaniu wizerunku pracodawcy na tym jakże konkurencyjnym obecnie rynku. Finalnie projekt wnętrz objął recepcje, strefy wspólne typu chill-out room, game-room , brainstorm rooms, e-club, a przede wszystkim kuchnie dla pracowników, rozsiane po 4 piętrach biurowca. W zakresie korytarzy, których na powierzchni ponad 12 tys. mkw. i czterech kondygnacjach jest niezwykle dużo, projektanci postawili na spersonalizowany wall design w formie autorskich grafik ściennych, a także przemyślany wayfinding system. Za projekt oznakowania wizualnego oraz wall design odpowiada Studio Bardzo z Wrocławia.
Do biurowca City Space Midpoint 71 we Wrocławiu w 2022 r. wprowadził się bank NatWest Group, jeden z największych w Wielkiej Brytanii. We wnętrzu dominują różne odcienie błękitu i granatu.
Nowa siedziba ma przyciągnąć talenty poprzez pozyskanie tych osób, które pracując w modelu pracy hybrydowej i są gotowe przyjeżdżać do biura dwa razy w miesiącu.
— Biuro jest dla nas miejscem spotkań i budowania relacji. Nie wymagamy obecności, natomiast doceniamy możliwości, jakie daje kontakt z drugim człowiekiem. Z doświadczenia wiemy, że rozmowa przy kawie jest tak samo ważna, jak uczestnictwo w warsztacie interaktywnym czy burza mózgów — mówi Andrzej Pacek, Head of NatWest Group Polska.
Projekt: Colliers Define
Biuro dla 700 pracowników globalnego giganta? Architekci platformy Colliers Define nie mieli łatwego zadania. W krakowskim biurowcu Brain Park zaprojektowali ponad 5 tys. mkw. powierzchni biurowej dla marki PepsiCo. Pierwsze skrzypce w aranżacji grają zieleń, kolorowe grafiki i... przeszklenia.
Przestrzeń dedykowana dla pracowników obsługujących tak wyraziste marki, odzwierciedla wartości i styl życia, jaki proponują one konsumentom. Odważna identyfikacja wizualna, oparta na mocnym, czystym kolorze i prostych kształtach, znanych w każdym zakątku globu: można traktować te determinanty jako szansę, ale i wyzwanie.
Produkty oferowane przez PepsiCo proponują styl życia, w którym wolność, radość i nieskrępowane wyrażanie siebie wysuwają się na pierwszy plan: projektanci przestrzeni zaplanowanej jako miejsce pracy dla zatrudnionych przez giganta, zdecydowali się nie zdradzać promowanych przezeń wartości. Postawili na kolor, światło i przestrzeń. Efekt okazał się zadowalający, wykreowano przyjazne i komfortowe środowisko pracy, sprzyjające kreatywności. W biurach PepsiCo wprowadzono soczyste kolory, stanowiące kontrapunkt dla spokojnych barw ziemi i naturalnych materiałów, które umieszczono w tle realizacji.
Projekt: mode:lina
W dzielnicy Górczyn w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie powstałego rok wcześniej charakterystycznego biura z bunkrem, powstał kolejny, wyjątkowy budynek firmy Demiurg. Do kompleksowego projektowania wnętrz ponownie zaproszono zespół mode:lina.
Wykorzystane we wnętrzu wyraziste kolory tworzące geometryczne kształty są bezpośrednim nawiązaniem do programów typu CAD- używanych przez projektantów, a tym samym związanych z branżą, którą reprezentuje Demiurg. Jednocześnie użyte kolory przełamują też surowość wnętrza i tworzą przestrzeń do pracy dla nowoczesnego zespołu.
Połączenie mocnych kolorów z delikatnymi szarościami naturalnego betonu stanowi idealne tło dla wyrazistych czarnych elementów takich jak stolarka aluminiowa, lampy z wyeksponowanymi wyłącznikami i instalacjami elektrycznymi oraz meble polskich producentów: Bejot, Noti, MDD. Wnętrza powoli wypełniają się także pracami młodych polskich artystów.
Projekt: Trzop Architekci
Nowoczesna, proekologiczna, dostosowana do pracy o różnym charakterze, silnie podkreślająca tożsamość firmy i z malowniczym widokiem na starówkę – taka jest nowa siedziba firmy Canpack w Krakowie. Za projektem wnętrz stoją Trzop Architekci.
Nawiązując do profilu działania firmy, architekci wykorzystali w projekcie materiały używane do produkcji opakowań, takie jak stal, aluminium i szkło. Szczególną uwagę zwraca klatka schodowa wyglądem przypominająca… puszkę.
Do dyspozycji pracowników są przestrzenie dostosowane do pracy o różnym charakterze: od open space’ów przez budki telefoniczne po pokoje do pracy projektowej. Biuro jest ekologiczne dzięki wprowadzeniu roślinności i zastosowaniu materiałów z recyklingu.
Projekt: AM Invest
Polska firma Ekran należy do światowej czołówki producentów specjalistycznego wyposażenia kin i teatrów. Mieści się w Starym Sączu, ale jakby w kontraście do metryki miasta jej siedziba otrzymała ultranowoczesną formę. Wnętrza biurowe to dzieło Anny Leśniak-Elsayed i Magdaleny Wilk-Dyszkiewicz z krakowskiej pracowni AM Invest.
Międzynarodowe sukcesy starosądeckiego przedsiębiorstwa rodzą się w obszernym budynku produkcyjno-biurowym, który wchodzących wita wysokim na dwie kondygnacje holem z imponującymi schodami. Zgodnie z wolą właścicieli ściany, słupy konstrukcyjne i same schody tak jak elewacje pozostawione zostały w pierwotnym, surowym betonie. Starannie wykonane szalunki pozwoliły jednak na uzyskanie efektu zbliżonego do betonu architektonicznego.
Równowagę kontrastów najlepiej widać z otwartej części biurowej, utrzymanej w delikatnej, jasnej kolorystyce: szarości na podłodze, bieli ścian i naturalnego drewna w postaci podwieszanego sufitu. Jest tu tym jaśniej, że przez rząd wysokich okien do biura wpada dużo dziennego światła.
Miejsce pracy szefa firmy wydzielone jest przeszkleniem, a w sposób symboliczny – znacznie ciemniejszą kolorystyką. Loftowa baza w postaci ścian z surowego betonu pozostaje ta sama, ciemnoszary gres na posadzce również. Za sprawą dużych płaszczyzn granatu (tym ciemniejszych, że skontrastowanych z gładkim białym sufitem) odczucie tej przestrzeni jest jednak zupełnie inne.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture
Prezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Wiceprezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.