×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W warszawskiej Zachęcie startuje wystawa sztuk wizualnych Susan Mogul

  • Autor: PAP
  • 02 sie 2022 11:55
W warszawskiej Zachęcie startuje wystawa sztuk wizualnych Susan Mogul
W warszawskiej Zachęcie startuje wystawa sztuk wizualnych Susan Mogul, fot. shutterstock

Twórczość amerykańskiej artystki Susan Mogul, obejmująca realizacje wideo, filmy, obiekty na papierze, będzie eksponowana w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Wernisaż odbędzie się 4 sierpnia.

REKLAMA

- Susan Mogul poznałem przed dwoma laty; artystka była zaproszona do udziału w grupowej wystawie w Zachęcie. Niestety, pandemia pokrzyżowała tamte plany. Ale teraz mamy indywidualną wystawę Mogul - blisko 20 prac wybranych z jej wszechstronnego dorobku, poruszających tak istotne kwestie jak pozycja kobiet, społeczne przemiany obyczajowe, więzy rodzinne - mówi Michał Jachuła, kurator wystawy.

Susan Mogul urodziła się w Nowym Jorku, ale od lat siedemdziesiątych mieszka i pracuje w Los Angeles.

Głównym tematem jej sztuki jest pamięć w ujęciu autobiograficznym, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy feministycznej - zaznacza Jachuła.

Artystka wypowiada się głównie przez realizacje wideo i filmy, ale - jak zaznacza kurator - jej sztuka stara się przekraczać granice jednego medium, co widać na wystawie, na której ważną rolę odgrywa tekst, zarówno mówiony, jak i drukowany, pełniący obok obrazów funkcję narracyjną.

Taki charakter mają premierowe prace Mogul z 2022 r. pokazywane teraz w Zachęcie; są to m.in. seria fotografii "Czy tak tworzy się legenda?" z artystką w roli głównej, dopełnionych tekstem w języku polskim, angielskim i jidysz: "Ponadsiedemdziesięcioletnia Susan Mogul oczekuje na swoją pierwszą wystawę w muzeum".

Fotografie te nawiązują do kampanii futer Blackglama, w której celebrytki ze świata sztuki i kultury reklamowały trudne do sfotografowania czarne futra.

- W pracach tych widać krytyczny namysł artystki nad kwestią wieku, uznaniem dokonań kobiet, ale również użyciem ich wizerunku w celach komercyjnych - zaznacza Jachuła.

Jeszcze bardziej performatywno-narracyjny wymiar mają - zdaniem Michała Jachuły - papierowe torby na zakupy (2019) i prace będące częścią serii "Opowieści z archiwum Mogul / Tales from the Mogul Archive" (2022).

- To intymne wypowiedzi autorki łączące obrazy i tekst w starannie skomponowanych układach, ukazujące złożone relacje pomiędzy życiem a sztuką - charakteryzuje Jachuła.

Susan Mogul studiowała w California Institute of the Arts (CalArts) w ramach słynnego Programu Sztuki Feministycznej, prowadzonego przez Judy Chicago i Miriam Schapiro

W trakcie studiów realizowała prace wideo, peformanse i fotografie, wykorzystując własne ciało jako temat. "Jej twórczość - zauważa kurator - należy odczytywać jako wyraz osobistego zaangażowania i wypowiedź kobiety artystki o świecie zdominowanym przez mężczyzn".

Warszawska wystawa "Susan Mogul. Czy tak tworzy się legenda?" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki będzie dostępna dla publiczności od 5 sierpnia do 30 października 2022 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie