REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wabi-sabi – łazienka w duchu Kraju Kwitnącej Wiśni

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 sty 2018 14:04
Wabi-sabi – łazienka w duchu Kraju Kwitnącej Wiśni
fot. mat. pras.
Wabi-sabi – łazienka w duchu Kraju Kwitnącej Wiśni
Wabi-sabi – łazienka w duchu Kraju Kwitnącej Wiśni
Wabi-sabi – łazienka w duchu Kraju Kwitnącej Wiśni
Wabi-sabi – łazienka w duchu Kraju Kwitnącej Wiśni
Wabi-sabi – łazienka w duchu Kraju Kwitnącej Wiśni

Wraz z nowym rokiem pojawiają się świeże trendy i koncepcje, mające odzwierciedlenie w różnych sferach naszego życia. Po popularnym w 2017 roku, duńskim hygge przyszedł czas na japońskie wabi-sabi. Inspiracje filozofią rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni znajdziemy także we wnętrzach.

REKLAMA

Głównym założeniem trendu, zapowiadanego jako najważniejszy w designie na rok 2018, jest odejście od powszechnego konsumpcjonizmu i pogoni za jednosezonową modą. Wabi-sabi pozwala dostrzec piękno w przedmiotach codziennego użytku, również tych, które swoim wyglądem zdradzają upływający czas. Japońska koncepcja to uznanie tego, co autentyczne, niekoniecznie natomiast nowe i idealne.

Wabi-sabi we wnętrzach to, poza docenieniem piękna przedmiotów dekoracyjnych czy użytkowych, które służą nam od wielu lat, również odejście od modnego w ostatnich latach zimnego i sterylnego minimalizmu. Teraz pomieszczenia urządzać będziemy w sposób prosty, ale także przyjazny i przytulny. Prym będą wiodły skromne aranżacje z elementami wzornictwa zaczerpniętego z natury. W wabi-sabi ogromną rolę odgrywa także funkcjonalność – najważniejszym zadaniem wnętrz będzie zapewnienie nam wygody i swobodnego samopoczucia.

Jak trend wabi-sabi przełoży się na wnętrza łazienek? Ich wystrój z pewnością będzie prosty, wręcz ascetyczny. Płytki na ścianę i podłogę będą miały stonowaną kolorystykę i minimalistyczne wzornictwo. Osoby, które lubią nieco bardziej urozmaicone wnętrza, będą mogły zdecydować się na delikatne wzory florystyczne.

W łazience w duchu japońskiej filozofii pojawić się mogą również wszelkie nawiązania do surowców naturalnych. Dobrze sprawdzi się tutaj wzór drewna - będzie pięknie wyglądał zarówno na ścianie jak i na podłodze łazienki. Drewniany motyw będzie dobrze wyglądał także na frontach łazienkowych mebli. Możemy na przykład zdecydować się na szafki w ciepłym odcieniu orzecha.

W łazience wabi-sabi możemy pozwolić sobie na niedoskonałość. Zrezygnujmy z symetrii, dajmy drugie życie ukochanym, lecz nieco zniszczonym przedmiotom. Przy lustrze powieśmy zabytkowy kinkiet, a na ścianie stary wieszak. Mydelniczka czy kubek na szczoteczkę do zębów, które dawno już utraciły status rzeczy nowych, sprawią, że pomieszczenie zyska „duszę”.

To, co najważniejsze w łazience wabi-sabi to nasze dobre samopoczucie. Nie przejmujmy się bakteriami czy czasochłonnym czyszczeniem ceramiki. Nowoczesne technologicznie rozwiązania sprawiają, że czas i energia potrzebne na sprzątanie łazienki, zmniejszają się do minimum. 

Wabi-sabi to, poza kierunkiem estetycznym, także filozofia życia – oswojenie nieuchronnego upływu czasu i zaakceptowanie rzeczy takimi, jakie są. Wszystko co nas otacza przemija - pogodzenie się z tym i docenienie piękna widocznego w zmieniającej się materii daje spokój. Mądrze urządzone wnętrza w duchu wabi-sabi pozwolą nam cieszyć się byciem tu i teraz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie