REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wabi Sabi - nieperfekcyjny trend 2018 roku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 sty 2018 10:34
lenoui fot. Dawanda

Co w tym roku zastąpi ubiegłoroczny trend Hygge? Za granicą już od dawna mówi się o Wabi Sabi! Ta wywodząca się z buddyzmu japońska sztuka znalezienia subtelnego i naturalnego piękna w niedoskonałości dotarła także do Polski. To akceptacja rzeczy takimi, jakie są, bez ich upiększania. To umiłowanie rzeczy prostych, skromnych, surowych.

REKLAMA

To akceptacja rzeczy takimi, jakie są, bez ich upiększania. To umiłowanie rzeczy prostych, skromnych, surowych. Czasem podniszczonych, chropowatych, ale posiadających swoją historię. To też spojrzenie świeżym okiem na coś, co mogłoby być spisane na straty, a przecież może dostać nowe życie. Przedmioty we wnętrzu w stylu Wabi Sabi będą łączyć więc trzy cechy: funkcjonalność, piękno i nostalgię. Paleta kolorów w Wabi Sabi to głównie paleta bieli i kolory ziemi oraz bazowanie na naturalnych materiałach (drewno, len, bawełna, wiklina, kamień…). W dobie galopującego konsumpcjonizmu absolutnie kibicujemy temu trendowi.

Len i naturalne tkaniny

Dlaczego len? Otóż jest to tkanina, która ma właściwości bardzo zdrowotne. Lniana pościel zmniejsza zmęczenie i zdecydowanie poprawia nastrój. Jest też antybakteryjna i antyalergiczna. Nawet niewielki dodatek włókien lnianych (do 10 proc) wystarczy, aby wyeliminować efekt elektryczności charakterystyczny dla tkanin sztucznych. Już od minionego lata obserwujemy większą popularność lnianej bielizny pościelowej i w tym roku będzie z pewnością kontynuowany.

Ceramika wykonana ręcznie

W trendzie Wabi-Sabi szczególną rolę odgrywają przedmioty wykonane ręcznie. Ceramika toczona na kole czy odlewana ręcznie przez człowieka dodaje jej historii i szczególnego charakteru. Glina jako materiał to swoisty powrót do natury. Jako przykład można przywołać niektóre style japońskiej ceramiki. W japońskiej ceremonii parzenia herbaty przedmioty z ceramiki są często rustykalne i mają prosty wygląd, np. Hagi ware, o kształtach, które nie są całkiem symetryczne, oraz kolory lub tekstury, które wydają się podkreślać nierafinowany lub prosty styl.

Drewno

Drewno to kolejny materiał bliski filozofii Wabi Sabi. Praca z tym materiałem wymaga siły i pokory. Drewniane meble to symbol powrotu do prostoty i harmonii. Ręcznie wykonane, drewniane meble idealnie komponują się z rustykalnym wątkiem Wabi Sabi.

Podobał się artykuł? Podziel się!