Warszawska ASP z wystawą ceramiki w Wola CenterPropertyDesign.pl - 19-03-2018 11:01


Przestronne patio Wola Center w Warszawie na niemal 3 miesiące zamieni się w galerię sztuki. Swoje prace zaprezentują tam studenci i absolwenci Pracowni Ceramiki Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa ma być podsumowaniem ośmioletniego dorobku pracowni. Kuratorami wystawy są dr hab. Stanisław Brach prof. ASP w Warszawie oraz Karolina Rybińska.

Wystawę będzie można oglądać od 22 marca do 17 czerwca 2018 roku, natomiast uroczysty wernisaż z udziałem artystów odbędzie się 5 kwietnia. Prace zostaną zaprezentowane w scenerii klimatycznego patio Wola Center o powierzchni 1 000 mkw. Wyjątkowy charakter tego miejsca podkreślają ściany wykonane z tafli szkła refleksyjnego, które ustawione zostały pod różnymi kątami, dając efekt struktury kryształu.

- Jesteśmy zaszczyceni oddając przestrzeń Wola Center artystom tworzącym tak prestiżową wystawę. Zadaszone patio naszego centrum biznesowego, znajdujące się pomiędzy czterema budynkami wchodzącymi w skład Wola Center, jest doskonałym miejscem, gdzie można eksponować sztukę. Zostało ono stworzone z myślą o organizacji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze biznesowym, kulturalnym, lub edukacyjnym, takich jak konferencje, warsztaty, prezentacje, pokazy, rozdania nagród, jubileusze czy też wykłady. Obcowanie ze sztuką w miejscu pracy pozwoli każdemu z ponad 5 000 osób codziennie będących w budynku na chwile odpoczynku i odnajdowania w sobie wrażliwości i zmysłu estetycznego. To świetny pomysł by wyjść z galerią sztuki do przestrzeni publicznej i biznesowej – mówi Tomasz Wróbel, członek zarządu LC Corp.

- Podsumowując ośmioletni okres pracy zdecydowaliśmy zaprezentować dorobek pracowni na  wystawie w Wola Center. Wystawa ma pokazać obrany kierunek edukacji w pracowni ceramicznej i zapoznać z poziomem i kreatywnością studentów warszawskiej ASP. Mam nadzieję na kolejne wystawy, które będą cyklicznymi  przeglądami  naszej pracowni poza progiem uczelni. - mówi  dr hab. Stanisław Brach prof. ASP w Warszawie, który kieruje Pracownią Ceramiki Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pracownia ceramiczna na Wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jest pracownią otwartą i służy nie tylko studentom  rzeźby, ale również studentom innych wydziałów, którzy chcą w swoim procesie edukacji na uczelni zapoznać się z tym szlachetnym materiałem. Celem pracowni ceramicznej na Wydziale Rzeźby jest zwrócenie szczególnej uwagi na wartości kreatywne tworzywa ceramicznego i zastosowanie go w rzeźbie.

- W podstawowym zakresie przygotowujemy studentów do korzystania z różnych materiałów ceramicznych oraz samodzielnego przeprowadzenia całego procesu tworzenia formy ceramicznej od koncepcji przez szkic do realizacji i obróbki technologicznej. Student powinien umiejętnie interpretować zadany temat ćwiczeń, świadomie wykorzystywać właściwości materiałów ceramicznych przy realizacji przestrzennych form rzeźbiarskich. Dysponujemy również zapleczem laboratoryjnym, w którym studenci pod nadzorem  pedagogów w oparciu o receptury dostępne w pracowni samodzielnie zestawiają podstawowe szkliwa – dodaje dr hab. Stanisław Brach prof. ASP w Warszawie.

Pracownia dysponuje dwoma piecami elektrycznymi, ale je wizytówką duszą  jest piec opalany drewnem - unikat w skali Polski. W piecu tym prace ceramiczne wypalane są bezpośrednio płomieniem, który przechodzi przez komorę (tzw. płomień zwrotny). Trwający kilkanaście godzin wypał daje możliwości osiągnięcia wysokich temperatur do 1300 C i ciekawych efektów na rzeźbach dzięki redukcyjnej atmosferze w komorze.

 - Od stycznia 2010 roku mam przyjemność kierować pracownią ceramiki na warszawskiej ASP, której historia sięga początków XX wieku. To wielkie wyróżnienie, ale i odpowiedzialność, zważywszy na nazwiska profesorów, którzy byli z nią związani. Wspomnieć tutaj należy początki pracowni z prof. Karolem Tichym, panią prof. Wandą Golakowską i prof. Teresę Plate-Nowińską, które wniosły ogromny wkład w rozwój tej pracowni. Nieocenionym wsparciem w pracy ze studentami służą mi dr Piotr Lorek i mgr Wiesław Andrzejewski, wspaniali fachowcy, pedagodzy i fascynaci tego materiału – mówi  dr hab. Stanisław Brach prof. ASP w Warszawie.