REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawska Praga rzemiosłem stoi

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 paź 2018 13:12
Warszawska Praga rzemiosłem stoi
fot. K. Lisowska
Warszawska Praga rzemiosłem stoi
Warszawska Praga rzemiosłem stoi
Warszawska Praga rzemiosłem stoi
Warszawska Praga rzemiosłem stoi
Warszawska Praga rzemiosłem stoi

Eksperymenty, próby, prototypy, dzieła rąk – wszystkie te określenia oddają charakter przedmiotów, które pojawią się na najnowszej wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi już 25 października. Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem to połączenie nowoczesnego projektowania z tradycyjnym wytwórstwem, gdzie świeże spojrzenie młodego pokolenia zderza się z doświadczeniem liczonym w dekadach. Przywraca pracownie mistrzów rzemiosła, nadając przedmiotom codziennego użytku nową jakość.

REKLAMA

Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem to efekt kilkuletniej współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzony program dydaktyczny, którego podsumowaniem jest wystawa, łączy świeże wzornictwo z tradycyjnymi narzędziami, materiałami i technikami wytwórczymi, studentów z doświadczonymi rzemieślnikami. Tworzy alternatywę dla masowej produkcji i powtarzalności. To właśnie unikatowość staje się wspólnym mianownikiem prezentowanych obiektów.

Wśród eksponatów znajdą się między innymi neony, bombki, obuwie, lampy, parasolki, szkło czy sztukateria. - Oto kilkadziesiąt pierwowzorów. Niektóre są dostępne na indywidualne zamówienie u rzemieślników bądź projektantów. Inne zostały wyprodukowane w krótkich seriach; kolejne mogą zostać wdrożone. W tle przedstawiamy również obiekty ze standardowej oferty danego warsztatu rzemieślniczego, aby pokazać punkt wyjścia i podkreślić różnorodność rzemieślniczego wzornictwa - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Jednym z celów wystawy jest pokazanie, że proces twórczy oraz techniki powstawania są równie ważne, co produkt końcowy. Rozumiejąc, na czym polega proces rzemieślniczy, projektant ma czas na eksperymenty z materiałem, formą lub procesem wytwórczym – mówi Paweł Jasiewicz, kurator i wykładowca w Eksperymentalnej Pracowni Drewna ASP. Rzemieślnik nie jest w tej współpracy jedynie podwykonawcą zlecenia, ale mistrzem, który dzieli się swoją wiedzą i udziela konsultacji na etapach projektowania i prototypowania – dodaje Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Wystawa prezentuje także efekty kilkuletnich badań prowadzonych w Muzeum Warszawskiej Pragi, które pozwalają odpowiedzieć na pytania, w jakim stanie jest rzemieślnicze zaplecze w prawobrzeżnej Warszawie; jak się zmienia i jak długo będziemy mogli z niego korzystać? Kuratorzy wybrali do współpracy warsztaty mistrzowskie, które reprezentują niszowe zawody związane z wytwórczością. Umożliwiając im spotkanie z pokoleniem młodych artystów, starają się utrwalić zanikającą tradycję i dostosować ją do potrzeb obecnych odbiorców. Oryginalne projekty, które zobaczymy na wystawie, przewartościowują utrwalone techniki, przynosząc obu stronom nowe doświadczenia i korzyści.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 14 kwietnia 2019 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie