Eksperymenty, próby, prototypy, dzieła rąk – wszystkie te określenia oddają charakter przedmiotów, które pojawią się na najnowszej wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi już 25 października. Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem to połączenie nowoczesnego projektowania z tradycyjnym wytwórstwem, gdzie świeże spojrzenie młodego pokolenia zderza się z doświadczeniem liczonym w dekadach. Przywraca pracownie mistrzów rzemiosła, nadając przedmiotom codziennego użytku nową jakość.
Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem to efekt kilkuletniej współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzony program dydaktyczny, którego podsumowaniem jest wystawa, łączy świeże wzornictwo z tradycyjnymi narzędziami, materiałami i technikami wytwórczymi, studentów z doświadczonymi rzemieślnikami. Tworzy alternatywę dla masowej produkcji i powtarzalności. To właśnie unikatowość staje się wspólnym mianownikiem prezentowanych obiektów.
Wśród eksponatów znajdą się między innymi neony, bombki, obuwie, lampy, parasolki, szkło czy sztukateria. - Oto kilkadziesiąt pierwowzorów. Niektóre są dostępne na indywidualne zamówienie u rzemieślników bądź projektantów. Inne zostały wyprodukowane w krótkich seriach; kolejne mogą zostać wdrożone. W tle przedstawiamy również obiekty ze standardowej oferty danego warsztatu rzemieślniczego, aby pokazać punkt wyjścia i podkreślić różnorodność rzemieślniczego wzornictwa - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.
Jednym z celów wystawy jest pokazanie, że proces twórczy oraz techniki powstawania są równie ważne, co produkt końcowy. Rozumiejąc, na czym polega proces rzemieślniczy, projektant ma czas na eksperymenty z materiałem, formą lub procesem wytwórczym – mówi Paweł Jasiewicz, kurator i wykładowca w Eksperymentalnej Pracowni Drewna ASP. Rzemieślnik nie jest w tej współpracy jedynie podwykonawcą zlecenia, ale mistrzem, który dzieli się swoją wiedzą i udziela konsultacji na etapach projektowania i prototypowania – dodaje Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.
Wystawa prezentuje także efekty kilkuletnich badań prowadzonych w Muzeum Warszawskiej Pragi, które pozwalają odpowiedzieć na pytania, w jakim stanie jest rzemieślnicze zaplecze w prawobrzeżnej Warszawie; jak się zmienia i jak długo będziemy mogli z niego korzystać? Kuratorzy wybrali do współpracy warsztaty mistrzowskie, które reprezentują niszowe zawody związane z wytwórczością. Umożliwiając im spotkanie z pokoleniem młodych artystów, starają się utrwalić zanikającą tradycję i dostosować ją do potrzeb obecnych odbiorców. Oryginalne projekty, które zobaczymy na wystawie, przewartościowują utrwalone techniki, przynosząc obu stronom nowe doświadczenia i korzyści.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 14 kwietnia 2019 roku.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.