REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Warsztaty rzemieślniczne w Muzeum Warszawskiej Pragi

  • Autor: PAP
  • 23 sie 2018 09:12
Warsztaty rzemieślniczne w Muzeum Warszawskiej Pragi
fot. pixabay.com

We wrześniu Muzeum Warszawskiej Pragi rusza z bezpłatnymi warsztatami rzemieślniczymi. Szkolenia z cholewkarstwa, kowalstwa i formowania szkła będą się odbywały w pracowniach doświadczonych rzemieślników.

REKLAMA

Warsztaty rzemieślnicze będą się odbywać we wrześniu i październiku. Ich uczestnicy nauczą się formowania szkła, dowiedzą się jak wygląda piec kowalski, poznają również techniki wyginania metalu na zimno i na gorąco. Zgłębią tajemnice cholewników - poznają konstrukcję buta i dowiedzą się, jak zszyć cholewkę.

Szkolenia z kowalstwa poprowadzą Jerzy Kamiński i Wiesław Górski. Jak informuje stołeczny urząd, Jerzy Kamiński ma ponad 40 lat praktyki zawodowej w kowalstwie artystycznym. Ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych, a od 1982 do 1990 roku pracował w warsztacie kowalskim Tadeusza Szmalenberga. Później, razem z Wiesławem Górskim, przejął pracownię przy ulicy Skierniewickiej na Woli. Teraz ich firma Kowale Losu jest przy ulicy Wojnickiej na Pradze. Metalowe konstrukcje witraży, meble dla znanej sieci kawiarni czy brama z wykuwanymi różami dla jednego z klientów w Belgii - to tylko niektóre z ich dzieł.

Warsztaty z ręcznego formowania szkła sodowego poprowadzi Mirosława Wojdowicz. Ma ona 30 lat praktyki zawodowej. Pracowała w Spółdzielni Pracy "Areometr". Teraz pracuje w Wytwórni szkła technicznego "GOMAR". Jest to rodzinna firma, która kontynuuje działalność "Areometru", a także mistrza szklarskiego Wiesława Skrobiszewskiego z Grochowa. W "Gomarze" powstają m.in. specjalistyczne wskaźniki do pomiaru stężenia roztworów - areometry i densymetry. "Zamawiają je wyższe uczelnie oraz zakłady przemysłowe z branży energetycznej, chemicznej czy spożywczej" - informuje urząd.

Podczas warsztatów z cholewkarstwa Marek Motyczyński, rzemieślnik pracujący w zawodzie od 40 lat, przekaże uczestnikom wiedzę m.in. jak skonstruowany jest but, jak wykroić skórę i zszyć cholewkę. Motyczyński kieruje Pracownią Obuwia Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Szkolenia są bezpłatne. Po ukończeniu każdego, uczestnicy wykonają projekt lub zadanie. Przeprowadzą np. warsztaty dla dzieci, pokaz dla mieszkańców lub wykonają prototyp produktu. Na zakończenie warsztatów każdy otrzyma zaświadczenie o odbyciu szkolenia.

Aby wziąć w nich udział w szkoleniach, trzeba wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Jest on dostępny na stronie internetowej Muzeum Warszawskiej Pragi. Tam też przedstawione są szczegółowe informacje dotyczące warsztatów. Zgłoszenia przyjmowane są do najbliższej niedzieli.

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które mają podstawowe umiejętności w zakresie cholewkarstwa, kowalstwa i formowania szkła lub chcą się rozwijać w tych kierunkach. Osoby chcące wziąć udział w szkoleniach zostaną zaproszeni na rozmowę do Muzeum Warszawskiej Pragi. Po niej wybrani kandydaci, trafią na kwalifikację praktyczną do pracowni rzemieślniczej, gdzie prowadzący szkolenia zdecydują o ostatecznym wyborze uczestników warsztatów.

"Szkolenia warsztatowe z rzemieślnikami" realizowane są w ramach projektu "Rewitalizacja - wspólna sprawa". Jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszu Spójności w Programie Operacyjnym Pomoc Techniczna na lata 2014-2020. Celem szkoleń jest przekazanie ich uczestnikom zanikających umiejętności, podtrzymywanie lokalnych tradycji, promocja rzemiosła oraz próba znalezienia kontynuatorów dla branż, które ich nie mają.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie