21 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Cyrku. Cyrk to magiczne miejsce, które zainspirowało malarzy, plakacistów czy filmowców. A także projektantów, którzy wprowadzają motyw cyrku do wnętrz. Zobacz galerię zdjęć!
Dziś cyrk budzi wiele kontrowersji i sprzecznych uczyć ze względu na wykorzystywanie w przedstawieniach zwierząt. Jednak pomijając ten aspekt, cyrk to magiczne miejsce. Akrobaci, sztukmistrze, pokazy ekwilibrystyczne, clowni, tancerze tworzą niezapomniany spektakl. Urzeka on nie tylko najmłodszą widownię, ale również dorosłych widzów.
Cyrk od lat towarzyszy sztuce – jest motywem wykorzystywanym w malarstwie (np. u Chagalla czy Dalego), w plakacie (np. Jana Młodożeńca czy Sawki). Wielkim jego piewcą był też Federico Fellini, o którym mówi się, że cyrk był centralnym motywem jego twórczości, pojawiający się w rozmaitych odsłonach. Znalazł się także w polskiej kinematografii, np. u Jana Jakuba Kolskiego.
Cyrk wykorzystywano też w architekturze, nie tylko rzymskiej, skąd pochodzi termin, ale i w naszej rodzimej. Tu za przykład może posłużyć warszawski budynek z lat 1912-15 na rogu ul. Ordynackiej i Okólnika nazywany właśnie „Cyrkiem”.
Cyrk warto też zaprosić do... wnętrza, bo motyw nadaje się nie tylko do przedszkola czy pokoju dziecięcego. Oto kilka inspirujących propozycji od kreatywnych projektantów!
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Właściciel, Architekt, Urbanista Konior Studio
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Architekt-Partner i Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci