REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Węgierski artysta tworzy w Katowicach wykorzystując stare instrumenty

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2018 10:11
Węgierski artysta tworzy w Katowicach wykorzystując stare instrumenty
fot. pixabay

Ceniony węgierski twórca i performer Márton Barabás rozpoczyna właśnie w Katowicach projekt, realizowany przy użyciu starych książek i instrumentów, którym nadaje nowe życie. To jeden z artystów goszczących w mieście w ramach tegorocznej edycji Katowice Street Art AiR.

REKLAMA

Jego projekt powstanie dzięki pomocy mieszkańców Katowic, którzy przekazali stare i popsute instrumenty - między innymi aż trzy pianina. Efekty pracy Mártona Barabása będzie można podziwiać w siedzibie Miasta Ogrodów oraz na ulicach Katowic. Na ścianie jednej z kamienic pojawi się m. in. pianino.

"Jest pewien rodzaj więzi pomiędzy budynkiem, a instrumentem, którego użyłem. Oba mają po tyle samo lat. Symbolicznie przenoszą nas do czasów, których już nie ma" - powiedział o swojej pracy Márton Barabás. Otwarcie instalacji zaplanowano w połowie czerwca.

Węgierski artysta pracuje w Katowicach na zaproszenie instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. Projekt, który realizuje w mieście jest efektem współpracy w ramach Katowice Street Art AiR oraz Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Tegoroczna odsłona festiwalu Katowice Street Art AiR (Artist-in-Residence) koncentruje się na kondycji współczesnego społeczeństwa. Festiwal jest kontynuacją przedsięwzięcia, które wcześniej przez kilka lat nosiło nazwę Street Art Festiwalu. Dzięki niemu w mieście pojawiły się prace przedstawicieli światowego street artu: wielkoformatowe murale, instalacje artystyczne, czasowe instalacje multimedialne, projekty z pogranicza dizajnu i typografii oraz wystawy, którym towarzyszyły warsztaty oraz projekty społeczne.

Katowice odwiedzili m.in. Daniel Sparkes, Zbiok, Cleon Peterson, Filippo Minelli, Mobstr i Axel Void. Od ubiegłego roku formuła krótkiego festiwalu została zastąpiona całorocznym programem rezydencyjnym. Ma to umożliwiać zaproszonym twórcom lepsze poznanie i "oswojenie" przestrzeni, w której zdecydowali się pracować.

Urodzony w Budapeszcie w 1952 r. Márton Barabás jest absolwentem malarstwa na Budapest College of Fine Arts (aktualnie Hungarian University Of Fine Arts, Budapeszt). W 1980 r. jeden z jego obrazów prezentowany był w pawilonie węgierskim podczas 39. Biennale w Wenecji. Około 1978 roku rozpoczął pracę ze zniszczonymi pianinami, które nie mogły być już używane jako instrument. W ostatnich kilkunastu latach skierował swoje zainteresowanie ku książkom, traktowanym jako materiał twórczy.

Swoje prace prezentował między innymi na wystawach w Londynie, Brukseli, New Delhi, Kairze, Berlinie, Atenach, Wiedniu i Rzymie. Stworzone przez niego obiekty stanowią część kolekcji Muzeum w Szczecinie. Instalacje wykreowane z książek prezentowane były także w Marsylii, Moguncji i w Parmie. Jest wiceprezesem Hungarian Book Artist's Assotiation. Mieszka w Budapeszcie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie