×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wielka szopka powstaje w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

  • Autor: PAP
  • 03 gru 2018 10:15
Wielka szopka powstaje w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. shutterstock

Montaż jednej z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych rozpoczął się we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rokrocznie przyciąga ona do świątyni rzesze wiernych – podały służby prasowe kalwaryjskiego sanktuarium.

REKLAMA

- W bazylice zainstalowano już tło z panoramą Betlejem oraz podest, na którym zamontowana zostanie dekoracja. Dzień rozpoczęcia prac w bazylice nie jest pierwszym dniem pracy nad szopką. Wiele elementów przygotowywano dużo wcześniej - powiedział bernardyn ojciec Tarsycjusz Bukowski, który czuwa nad tworzeniem szopki.

Panorama o powierzchni ok. 90 m kw. przypomina spowite nocą okolice Betlejem. Wypełnia ona przestrzeń między nawą główną i prezbiterium.

Szopka ma być tradycyjna, nie ma w niej nawiązań do współczesności. Zakonnicy starają się, aby rokrocznie szopka była nieco inna. - W tym roku w bożonarodzeniowej dekoracji nowością będą nie tylko figury. Zaplanowano także pewne zmiany w układzie krajobrazu - powiedział ojciec Tarsycjusz. Jak poinformowano, będzie ponad sto figur, w tym ruchome.

Wkrótce bernardyni rozpoczną aranżację wystroju szopki. Ustawią m.in. styropianowe zamki, kalwaryjską bazylikę, domy i wieżyczki, a także figurki, z których najstarsze pochodzą z XIX w. Na końcu ustawiona została stajenka i żłóbek, który pozostanie pusty aż do pasterki. Wówczas kustosz sanktuarium na czele procesji wniesie figurę Chrystusa do bazyliki. Zostanie ona złożona w żłóbku.

Do pasterki szopkę zasłaniała będzie kotara.

Tworzenie szopek w klasztorach to wielowiekowa tradycja. Pierwszą w 1223 r. zbudował w Greccio we Włoszech św. Franciszek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekuje się nim zakon Bernardynów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie