REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wielkopolskie: nowe atrakcje Swarzędzkiego Szlaku Meblowego

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2021 19:57
Wielkopolskie: nowe atrakcje Swarzędzkiego Szlaku Meblowego
Fot. Shutterstock

Figura stolarza i tablice edukacyjne to nowe atrakcje Swarzędzkiego Szlaku Meblowego. Od soboty trasę można zwiedzać, korzystając także z nowej gry turystycznej "O swarzędzkich meblach".

REKLAMA

Swarzędzki Szlak Meblowy powstał jako efekt współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Jak przekazał w sobotę Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, "stolarskie tradycje to istotny element tożsamości miasta. Od 2019 roku promujemy je pod marką Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który teraz zyskał nowe oblicze".

Jak dodał, symbolem zmian jest nowa rzeźba, która stanęła na starcie szlaku, obok Pawilonu Meblowego Stolarzy Swarzędzkich. Rzeźba przedstawia stolarza z nieodłącznym atrybutem - heblem - w ręce. Planowane jest ustawienie kolejnych figur także w innych punktach miasta.

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) poinformowała w sobotę, że w pejzażu Swarzędza pojawiły się też charakterystyczne, czarne tablice edukacyjne. Jak wskazano, "plansze, opowiadające dzieje miejscowych rzemieślników oraz fabrykantów, ale i historię Swarzędza, zamontowano w najciekawszych miejscach szlaku. Na tablicach znalazły się ciekawostki, mapki oraz zagadki dla najmłodszych. Nie zabrakło też kodów QR, które odsyłają do strony internetowej szlaku, gdzie można poznać więcej stolarskich tajemnic miasta".

Tablice oznaczono nowym logotypem szlaku, przedstawiającym wędrujące krzesło. Cały czas można również skorzystać z cyklicznych wycieczek po szlaku z przewodnikiem. Najbliższa taka wyprawa została zaplanowana na 9 października.

PLOT poinformowała również, że alternatywną metodą zwiedzania szlaku jest nowa gra turystyczna - quest "O swarzędzkich meblach", przygotowana we współpracy z Wielkopolską Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w ramach serii Wielkopolskie Questy. Rozwiązując quest, można wziąć udział w zabawie "Na tropie skarbów", proponowanej przez Powiat Poznański. Jak tłumaczyła autorka gry Aleksandra Warczyńska, "czeka nas radosna, pełna przygód, niezbyt długa wyprawa. Zabawa polega na przemieszczaniu się po mieście zgodnie z rymowanymi wskazówkami, a jej finałem jest odnalezienie symbolicznego skarbu".

Karty gry dostępne są nieodpłatnie na stronie www.regionwielkopolska.pl oraz w Pawilonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich, w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz oraz w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki.

"Wiele osób kojarzy Swarzędz z meblami, ale kto wie, dlaczego najsłynniejszy swarzędzki stolarz strzelił sobie w stopę, do czego przydaje się jadalka, kista i szajba albo gdzie można było +wygrać mebelki i do kuchni sprzęt wielki+? Spacer Swarzędzkim Szlakiem Meblowym to idealna okazja, by poznać te i wiele innych tajemnic Swarzędza - miasta stolarzy" - podkreśliła Izabela Paprzycka z Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!