Wirtualna wystawa o Zamku KsiążPAP - 15-05-2020 14:53


68 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury zostanie przeznaczone na organizację wirtualnej wystawy „Zamek Książ w technikolorze”. Na potrzeby ekspozycji zostanie wybranych 30 ponad stuletnich, niepublikowanych wcześniej fotografii.

Przygotowanie wirtualnej ekspozycji zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci" - przekazał w piątek PAP rzecznik Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.

Ekspozycja będzie się składać m.in. z 30 ponad stuletnich fotografii, które wcześniej nie był publikowane. Zdjęcia pochodzą z archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Przedstawiają wnętrza zamkowe.

"Będą one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów" - podkreślił Mykytyszyn.

Fotografiom będą towarzyszyć opisy w językach polskim i angielskim oraz nagrania umożliwiające odbiór treści osobom niewidomym.

Rzecznik wskazał, że autorem większości fotografii jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz, Louis Hardouin, który mieszkał w Zamku Książ w latach 1909-1932. Mykytyszyn dodał, że Zamek Książ pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 r. od wnuczki kucharza Jean Wessel, która mieszka w Kanadzie.

"Pozostałe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Książąt Pszczyńskich - wnuków księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV, księcia Bolko i hrabiny Gioi - i zostały udostępnione nieodpłatnie na potrzeby wystawy przez Fundację Księżnej Daisy von Pless" - dodał rzecznik.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca.