×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wirtualne zwiedzanie galerii Beksińskiego

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2020 11:26
fot. Unsplash

Od soboty wieczorem będzie można wirtualnie zwiedzać galerię obrazów Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) w Krakowie – poinformowała Magdalena Gajoch z tej placówki.

REKLAMA

W NCK od 2016 r. mieści się Galeria Zdzisława Beksińskiego. Od soboty wieczorem internauci będą mieli możliwość wirtualnego spaceru po wystawie stałej w tej galerii. Na ekspozycji jest 50 obrazów w większości pochodzących z lat 80. XX w., z tzw. okresu fantastycznego w twórczości malarza. Zdaniem krytyków to wówczas powstawały jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Prezentację uzupełnia kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.

Udostępnienie online galerii zamordowanego 15 lat temu artysty jest jedną z wielu propozycji NCK w dobie pandemii koronawirusa. Na swojej stronie internetowej placówka umożliwia też m.in. wirtualne zwiedzenie wystawy "Niepamięci", upamiętniającej 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, a także nagrania spektakli, filmów, koncertów.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był fotografem, grafikiem i malarzem. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jako młody artysta zajmował się fotografią. Malować zaczął na początku lat 60. Rozgłos przyniosła mu wystawa zorganizowana przez Janusza Bogackiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie w 1964 r. Od końca lat 90. tworzył także grafiki cyfrowe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w nocy z 21 na 22 lutego 2005 r. Swoje prace zapisał Muzeum Historycznemu w Sanoku. W Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie mieści się 250 obrazów, rysunków i fotografii Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie