×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wnętrza Teatru Opole w nowej odsłonie. Ale to nie koniec zmian

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 19 lip 2018 13:00
Wnętrza Teatru Opole w nowej odsłonie. Ale to nie koniec zmian
fot. Teatr Opole

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu odświeżył swoje wnętrze. Teraz jest ono pełne klasyki polskiego wzornictwa, wyrazistych kolorów oraz nowoczesnych, designerskich rozwiązań. Za architektonicznymi sterami stoi Maria Jankowska. Po odnowieniu wnętrz, pora na remont elewacji.

REKLAMA

W latach 70-tych Teatr im. Jana Kochanowskiego nazywano superteatrem. Był on niezwykły na skalę
całego kraju począwszy od budżetu, który był najwyższy w Polsce (większy od budżetu Teatru Starego w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie), poprzez wyśmienity repertuar aż po ilość widzów przekraczającą 100 tysięcy osób w każdym sezonie. Te czasy minęły.

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat teatr nie cieszył się popularnością wśród mieszkańców
województwa, sytuacja finansowa teatru była bardzo trudna. Powołany w 2015 roku na stanowisko Dyrektora Teatru Norbert Rakowski realizuje ideę o teatrze jako miejscu spotkań i  budowania wspólnoty kulturalno-społecznej w mieście tworząc środowisko i okoliczności sprzyjające twórcom, widzom i mieszkańcom miasta.

Budynek ma ogromną powierzchnię i potencjał architektoniczny. Poprzez wieloletnie zaniedbania
jego przestrzenie nie były odpowiednio wykorzystywane a obiekt omijany był świadomie nie tylko
przez widzów ale również organizatorów wydarzeń kulturalnych. Udało się przywrócić oryginalne
założenia projektantów poprzez ponowne otwarcie i odsłonięcie podzielonych przestrzeni dwupoziomowego foyer oraz dostosować je do współczesnych standardów technologicznych i trendów projektowych. Duża część prac wykonana została przez teatralne pracownie rzemieślnicze (pracownia tapicerska, stolarnia, pracownia krawiecka, ślusarnia), dzięki czemu wszystkie meble i dodatki mogły zostać obrandowane metką/wszywką z logo teatru.

Na parterze powstała klubokawiarnia, foyer wyposażone zostało w sprzęt multimedialny (ekran kinowy oraz projektor), WIFI, nagłośnienie strefowe. Odbywają się tu koncerty, spotkania, dyskusje i pokazy filmowe. Zmienił się wizerunek kasy oraz szatni. Meble stanowiące klasyki polskiego wzornictwa, odrestaurowane zgodnie z oryginalnym projektem i wizją wnętrza uzupełnione zostały współczesnymi elementami wyposażenia. Cały system oświetlenia jest autorskim pomysłem projektantki zrealizowanym wg indywidualnego projektu. Lampy w różnych kształtach (sople, okręgi) oraz wykonane w tej samej technologii świetlne napisy stanowią znaczący i integrujący wszystkie przestrzenie element. Dzięki kompozycji lamp budynek po zmroku wygląda spektakularnie przyciągając wzrok przechodniów do wnętrza poprzez szklaną fasadę.

Autorką odświeżenia logotypu, projektu strony internetowej oraz nowych wnętrz Teatru im. Jana
Kochanowskiego jest absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie mgr inż. arch. Maria Jankowska.

Wkrótce rozpocznie się największy i najbardziej kompleksowy remont w ponad 40-letniej historii
gmachu teatru. Jego szacunkowy koszt przekracza 20 mln zł. Unijne dofinansowanie przekracza
14 mln zł, reszta pochodzić będzie z budżetu województwa opolskiego. Prace obejmą modernizację elewacji budynku wg projektu koncepcyjnego mgr inż. arch. Marii Jankowskiej, przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, montaż systemu klimatyzacji na wszystkich 4 scenach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie