REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wnętrza z lat 60. XX wieku

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2018 09:01
fot. pixabay.com

Muzeum Mazowieckie w Płocku, gdzie główną ekspozycję stanowią wnętrza mieszkalne z epoki secesji, a w przygotowaniu jest aranżacja wnętrz w stylu art deco, planuje stworzenie podobnej ekspozycji, która prezentowała będzie design lat 60. XX wieku, głównie polski.

REKLAMA

"Mamy secesję, art deco, ale już powoli zaczynamy gromadzić i tworzyć kolekcję designu lat 60. XX wieku. Mamy nadzieję, na razie nieśmiałą, że w przyszłości uda się nam stworzyć ekspozycję wnętrz z tego okresu, wzbogaconą o rzemiosło" - powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor placówki Leonard Sobieraj.

Jak zaznaczył, plany Muzeum Mazowieckiego, na razie jeszcze wstępne, dotyczą utworzenia ekspozycji, która przedstawiałaby przede wszystkim polski design lat 60. XX wieku, w konwencji zaaranżowanych wnętrz o charakterze mieszkalnym.

"Zaczynamy już pozyskiwać pierwsze obiekty. Design lat 60. XX wieku staje się znowu coraz bardziej modny, popularny. Chcemy dopisać się do tego trendu, zapoczątkowując nową kolekcję w naszych zbiorach, a w przyszłości ekspozycję" - dodał Sobieraj.

Dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego zastrzegł jednocześnie, iż trudno jeszcze mówić o szczegółach i konkretnym terminach, dotyczących przedsięwzięcia związanego z utworzeniem stałej wystawy designu lat 60. XX wieku.

"Zastanawiamy się jednak, czy nie udałoby się rozpocząć tego projektu od mniejszej ekspozycji, zwiastującej tę już docelową. Myślimy o tym, czy taka zwiastująca wystawa, nie mogłaby być prezentowana w nowym budynku, który po remoncie przeznaczony będzie na kolekcję art deco" - wyjaśnił Sobieraj.

Zwrócił uwagę, że w podobnej formule, anonsującej przyszłą stałą ekspozycję, już obecnie część zbiorów art deco prezentowana jest w dwóch salach głównej siedziby placówki, gdzie zasadniczą ekspozycję stanowi aranżacja wnętrz mieszkalnych epoki secesji.

Dyrektor Muzeum Mazowieckiego uczestniczył w piątek w Płocku w konferencji "Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość", którą zorganizowało Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego wspólnie z mazowieckim samorządem w ramach cyklu debat o kierunkach rozwoju w najbliższych latach całego regionu.

Muzeum Mazowieckie w Płocku działa od 2005 r. w odrestaurowanej w tym celu, secesyjnej kamienicy w centrum miasta. Główną część ekspozycji stanowią tam typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. Placówka posiada najbogatszą tego rodzaju kolekcję w kraju.

W 2006 r. Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o rozszerzeniu dotychczasowej działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco, stylu w sztuce z pierwszych dekad XX wieku, zwłaszcza w lat 20. Nowa ekspozycja, w konwencji zaaranżowanych mieszkalnych, ma powstać na dwóch kondygnacjach zaadaptowanej na ten cel pobliskiej kamienicy, gdzie ruszyły już pierwsze prace. Inwestycja ta planowana jest do końca września 2019 r. Całkowity jej koszt to ponad 8,3 mln zł, z czego wsparcie unijne to 3,4 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie