×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Workplace Solutions - pracownia, której ufają giganci. Oto jej imponujący dorobek

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 29 sie 2018 13:00
Workplace Solutions - pracownia, której ufają giganci. Oto jej imponujący dorobek
Od góry: biuro RASP, The Heart Warsaw, biuro Skanska, biuro OLX

Allegro, Savills, OLX, Skanska... Te marki mówią same za siebie. Workplace Solutions, pracownia projektująca powierzchnie biurowe w oparciu o ideę Activity Based Workplace, nie boi się wyzwań i gigantów z dużym zapleczem ludzi. I jak widać - odwaga popłaca. Oto niesamowite realizacje biurowe szkicu Workplace - od samego patrzenia, aż chce się w nich pracować!

REKLAMA

Biuro RASP: Onet, Business Insider, Noizz, Forbes i Ofeminin - Neon Innovation Hub 

- Zaprojektowaliśmy przestrzeń, którą nie wahamy się nazwać po prostu “modną”. To przestrzeń dla młodych ludzi podążającymi za najnowszymi trendami. Chcieliśmy zawrzeć to w detalach - mówią przedstawiciele Workplace Solutions. Centralna strefa networkingowa nawiązuje do eleganckiego, industrialnego designu. Ceglane ściany, odkryty sufit, stalowe szprosy w przeszkleniach i duża ilość drewnianych i metalowych elementów to komponenty, które ją definiują. Prócz funkcji socjalnej, może ona też być przekształcona na event-zone. Obok jest także pokój pełniący rolę studio do codziennych do nagrań i wywiadów.

Transparentność w przestrzeni była równie ważna w całym projekcie, co idealnie oddaje gabinet dyrektora operacyjnego firmy, Jovana. Całkowicie przeszklony, zlokalizowany tuż przy strefie networkingowej, ma służyć jako miejsce spotkań, gdzie każdy może wejść i porozmawiać. - Jovan chciał przestrzeń, która będzie przyjaznym, otwartym miejscem, która będzie oddawała także jego energetyczne podejście do biznesu. Choć gabinet ma kameralny klimat loftowego mieszkania to mocne akcenty kolorystyczne ożywiają przestrzeń - tłumaczy Igor Białorucki, architekt prowadzący, odpowiadający za koncepcję.

Przestrzenie pracy każdej marki mają oryginalny i dopasowany do charakteru design. Noizz to industrialna przestrzeń połączona ze strefą networkingową, natomiast Business Insider ma elegancki, i oszczędny w detale wystrój. Przestrzenie marek połączone są z centralną strefą wspólną przeszklonymi “oknami” w ścianach.

W nowym biurze RASP jest też miejsce dedykowane klientom wydawnictw. To multimedialny showroom w którym gości wita Alexa. To głos inteligentnego systemu Amazon Echo, którym głosowo można sterować przestrzenią, tak by dopasować go do potrzeb prezentacji danej marki.    

Biuro Allegro

Za nami burza mózgów w garażu i zebranie w salonie, zatem czas na niezobowiązującą chwilę relaksu na… trzepaku. W najnowszym biurze Allegro poczujesz się jak w domu! - Udało nam się stworzyć miejsce, do którego ludzie będą chcieli wracać. Przestrzeń, która pomaga budować relacje. Środowisko, w którym znajdziesz przestrzeń do realizacji każdego zadania w tym zróżnicowanym, mobilnym i kreatywnym tyglu - opowiada Bogusz Parzyszek, prezes Workplace.

W nowym biurze Allegro w warszawskim biurowcu Q22 na trzech piętrach pracować będzie docelowo do 450 osób. Na 5,5 tys. mkw. przestrzeni zaproponowano skrojone na miarę przestrzenie biurowe odpowiadające zróżnicowanym potrzebom, odpowiadające specyfice pracy w metodach tak zwanych zwinnych (agile).

Na 11 i 12 piętrze swoje miejsce znajdą zespoły “scrum” pracujące w systemie agile. - Te kondygnacje to usystematyzowany kolaż małych biur, w większym ekosystemie przestrzeni wspólnych. Tak zwane „mini biura” zawierają trzy strefy: biurka, zamknięty za szkłem pokój do pracy w skupieniu lub wideo rozmów do 3 osób i strefę kreatywną do burzy mózgów – wspomina Parzyszek. Trzynaste piętro otwiera się recepcją, która przypomina zielone podwórko przed domem. - Kierując się w lewo wejdziesz do właściwego domu. Miniesz przedpokój z salami spotkań oraz miejscem z fotelami w amfiladzie, żeby w końcu dotrzeć do centralnego miejsca, do ogrodu zimowego i na podwórku, gdzie w strefie networkingowej możesz usiąść na trzepaku i niezobowiązująco porozmawiać – opowiada Bogusz Parzyszek.

Biosfera Skanska w wieżowcu Spark

Jak mówią autorzy projektu, Skanska stawia na budowanie zrównoważonego środowiska pracy i takie też zadanie otrzymaliśmy. Przestrzeń miała emanować "charakterem Skanska", skandynawską otwartością i nastawieniem na człowieka. 

- Naszym pomysłem było stworzenie, po raz kolejny, biosfery, która pozwala poczuć się jak w naturze. Każdy z nas lubi czasem usiąść w parku. Taki efekt i uczucia w przestrzeni chcieliśmy uzyskać. Przy tym zadaniu współautorem został nasz stały, sprawdzony partner firma Florabo, która w żyłach ma bardziej “zieloną krew” niż ktokolwiek inny. Razem z Haliną Kamińską z Florabo podczas burzy mózgów na miejscu uznaliśmy, że zieleń powinna "wylewać się" z przestrzeni na korytarz poprzez podwieszenia na suficie. W naturze zieleń przebija się w poszukiwaniu wody i światła. W Skanska zieleń wkracza w przestrzeń komunikacji, aby połączyć i zrelaksować ludzi. Taki efekt chcieliśmy uzyskać i udało się! - mówią przedstawiciele Workplace.

Ile roślin można znaleźć w przestrzeni? Na suficie znalazło się 120 roślin w podwieszanych pod sufitem kuwetach. Na zielonej ścianie jest 396 roślin. W mobilnych donicach znajduje się 20 roślin (10 dużych i 10 średnich).

Nordea IT w Gdyni

W związku z rozwojem organizacji atrakcyjność miejsca pracy stało się dla Nordea jednym z strategicznych elementów employer brandingu. Zadanie jakie postawiono przed Workplace to stworzenie najlepszego biura w Trójmieście.

- Prace nad projektem poprzedziliśmy trzymiesięcznymi badaniami charakteru pracy i stworzeniem strategii przestrzeni. Podczas badań prowadziliśmy obserwacje wykorzystania przestrzeni, wywiady z managerami, ankietę i warsztaty z obecnymi pracownikami, które pozwoliły nam dopracować tworzącą się równolegle koncepcję na przestrzeń. Nasze analizy wykazały, że 87 proc. populacji charakteryzuje się wysokim poziomem kooperacji wewnętrznych i zewnętrznych. Dla działu IT niezwykle kluczowa jest także możliwość skupienia się - mówi Bogusz Parzyszek, CEO Workplace.

Z trzech przedstawionych przez pracownię koncepcji designu zarząd zdecydował się na projekt, który nazwano “Seaport Office” inspirowany lokalnymi motywami. Kolorowe kontenery cargo czekające na rozładunek, rdzawe konstrukcje okrętów, wielkie przesuwne drzwi do hal stoczniowych – to wybrane motywy, które chcieli zbudować architekci w nowym biurze Nordea IT.

Za wyjątkowym designem, idzie również jakość i zoptymalizowane podejście do aranżacji każdego metra kwadratowego powierzchni. - Pomyśleliśmy również o zadbaniu o jakość powietrza. Na tym piętrze znajduje się średnio jedna duża roślina na osobę (120-150 cm wysokości) . Rośliny te produkują tlen i niwelują działanie szkodliwych substancji, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zaangażowanie użytkowników - nadmienia Parzyszek.

Biuro OLX

- Był początek 2016 roku. Projektowaliśmy już wtedy nowe biuro dla Grupy Allegro w stolicy. Dowiedzieliśmy się, że strategiczny inwestor firmy sprzedaje część spółek w tym wspomniane Allegro i Ceneo. W związku ze zmianą biznesową zaczęliśmy opracowywać niezależną koncepcję designu biur właśnie dla tego podmiotu, w który fundusz dalej inwestuje tj. OLX. Przy okazji zaprojektowaliśmy również małe biuro dla samego Naspers Classfieds. Obie firmy sąsiadują ze sobą na piętrze. Łączy je nie tylko zależność finansowa, ale również strefa wejściowa z dodatkowymi funkcjami socjalnymi i networkingowymi - opowiada Bogusz Parzyszek.

Jak wspomina Parzyszek, bardzo podobał im się branding firmy. - Żywe i radosne kolory. Ciekawa i różnorodna ikonografia. Uznaliśmy, że wykorzystamy te motywy i wpleciemy w materiały wykończeniowe na przestrzeni. Działalność i kultura firmy opiera się na relacjach budowanych lokalnie, dlatego otworzyliśmy recepcję na strefę networku przywołującą na myśl przydomowy ogród. Wygodne kanapy, wysoki stół do pracy, biblioteka oraz spokojny kąt z bujanym fotelem i wykładziną w kolorze trawy. Całość dopełnia napis „Hello” na białej ceglanej ścianie, ułożony z węża ogrodowego - zauważa.

Biuro Savills

Wzorem głównej siedziby Savills w Londynie, biuro polskiego oddziału zostało podzielone na strefę klienta oraz strefę dla pracowników. Część dostępna dla gości i klientów Savills składa się z pięciu sal konferencyjnych z widokiem na panoramę Warszawy. Dzięki współpracy firmy z galeriami sztuki ściany wzdłuż głównego korytarza zdobią dzieła polskich artystów.

- W związku z dynamicznym rozwojem Savills w Polsce potrzebowaliśmy nowego, większego biura. Nasz wybór padł na zlokalizowany w ścisłym centrum Warszawy wieżowiec Q22. Budynek ten zdobył wiele prestiżowych nagród za najlepszy obiekt biurowy 2016 r. w Polsce. Chcieliśmy, aby nasze nowe biuro odzwierciedlało zmian, jakie zaszły w firmie i podkreślało rosnąca pozycję Savills na rynku – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

Elegancka i stonowana aranżacja biura odpowiada charakterowi profesjonalnych usług dla biznesu, jakie świadczy firma Savills. Przyjęta koncepcja zakładała świadomą rezygnację z popularnych na rynku rozwiązań, które jednak nie przystawały do tożsamości firmy i nie korespondowały z oczekiwaniami pracowników. W biurze Savills nie zastosowano tym samym ruchomych stanowisk pracy, czy stref relaksu w postaci tzw. playroom-ów. Postawiono na estetykę i funkcjonalność, która pozwala na komunikację i współpracę w ramach open space-u, jak i umożliwiają prace w skupieniu w wewnętrznych salkach.

Nieszablonowym elementem wystroju jest punkt do wymiany książek pomiędzy pracownikami oraz wewnętrzna kuchnia z przesuwnymi szklanymi ścianami. Dzięki nim możliwe jest wygospodarowanie przestrzeni na potrzeby seminariów dla klientów lub na tzw. town hall meetings, czyli wewnętrzne spotkania sprzyjające integracji zespołu.

The Heart Warsaw

Polski rynek startupów rozwija się bardzo dynamicznie, czego logicznym następstwem było powstanie platformy, która wspiera to środowisko. Takim miejscem jest The Heart Warsaw, inicjatywa Tomasza Rudolfa, która znalazła swoje urzeczywistnienie na 38 poziomie w warszawskim biurowcu Warsaw Spire, w biurze zaprojektowanym przez Workplace.

Ze względu na złożony charakter działalności wspólnie zdecydowano, aby powierzchnię kondygnacji podzielić na dwie części. Część Lewa - dedykowana organizacji wydarzeń i konferencji oraz Część Prawa - przeznaczona pracy, w której swoje tzw. garaże (pierwsze miejsce działalności takich gigantów Google, Amazon, Facebook czy Apple) zajmują starannie dobrane zespoły współpracujących startupów i organizacji. Nasunęło to naturalne skojarzenie z dwoma rodzajami krwi krążącej po organizmie i stało się punktem wyjścia do opracowania koncepcji na space branding i wayfinding.

Zwornikiem dwóch części The Heart jest interaktywna sala kreatywna. Przekonano jednego z partnerów przedsięwzięcia, markę MasterCard aby zainwestował w tą wyjątkową przestrzeń. Nie ma w Warszawie drugiego takiego miejsca możliwego do wynajmu, gdzie można przeprowadzić spotkanie z 15 os. zespołem w sali wyposażonej w trybuny, pufy, podnoszone stoły oraz interaktywne ekrany. Razem wspierają one różne formy aktywności za czym idzie twórcze myślenie.

Projekt przestrzeni dopełnia unikalny system orientacji przestrzennej oraz space brandingu. Ciągła rotacja gości wymagała czytelnego oznakowania funkcjonalności zarówno w części konferencyjnej jak i biurowej. Ponadto przypisanie pomieszczeniom bohaterów związanych z polską historią i kulturą pokazuje korzenie całej organizacji.

Biuro MediaCom

Nowa siedziba Mediacom poza innowacyjnym podejściem estetycznym zaskakuje biurową maestrią na poziomie funkcjonalnym: desk-sharing, ciągi komunikacyjne oddzielone od stref pracy indywidualnej strefami wsparcia, czyli salami spotkań, budkami telefonicznymi, czy miejscami do spotkań ad-hoc. Przestrzeń czytelnie podzielona na strefy pracy indywidualnej, strefy projektowe, liczne przestrzenie networkingowe to tylko niektóre z rozwiązań, które znaleźć można w biurze przy ul. Wołoskiej.

Na szczególną uwagę zasługuje rzadko spotykany w Polsce desk-sharing i space-sharing. W tak zaprojektowanym środowisku biurko nie jest przypisane do pracownika, a wszelkie przestrzenie biurowe są współdzielone przez osoby zatrudnione w firmie. Jak obliczyli projektanci Workplace w większości firm w Polsce ze względu na to, że nieustannie prowadzone są spotkania z klientami, część osób pracuje zdalnie, część pozostaje na zwolnieniach lekarskich czy urlopach, efektywnie używanych jest zaledwie około 40 proc. biurek. To średnia. W najlepszym przypadku 10 proc. załogi jest poza biurem. Praktycznie nie zdarza się aby wszyscy byli na stanowiskach. Workplace przebadało charakter pracy i wykorzystanie przestrzeni w ponad 100 firmach.

Dlatego właśnie w nowo otwartej siedzibie MediaCom projektanci zdecydowali się na wprowadzenie organizacji pracy polegającej na tym, że pracownik zajmuje to biurko, które akurat jest wolne. Dla inwestora oznacza to optymalizację kosztów, ale pracownik nie odczuwa zmiany warunków pracy. Z tym oczywiście wiąże się pewna zmiana przyzwyczajeń. Wszelkie osobiste rzeczy czy dokumenty nie mogą zostawać na biurku po skończonej pracy (polityka czystego biurka). Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ w pobliżu biurek znajdują się specjalne szafki, podobne do tych spotykanych na basenach czy w innych obiektach sportowych.

Sama estetyka biura MediaCom - odwołanie do motywów warszawskich, to też element ułatwiający poruszanie się w przestrzeni biurowej. W powierzchni znajduje się: Plac Zbawiciela - duża przestrzeń networkingową z kuchnią, przestrzenie konferencyjne na dworcu Warszawa Centralna, strefy pracy, tematycznie nawiązujące do Centrum Nauki Kopernik, pasażu Wiecha, Biblioteki Uniwersyteckiej, czy Soho Factory oraz strefę pracy projektowej estetycznie nawiązującą do Stadionu Narodowego.

Biuro Fortum

Nowe biuro Fortum we Wrocławiu zostało zoptymalizowane w 70 proc. Przed przeprowadzką Fortum Power & Heat posiadał własny, stary budynek biurowy, o powierzchni 6,9 tys. mkw. dla 140 pracowników. Daje to wynik blisko 50 mkw./os. Projekt transformacji był bardzo napięty i trwał zaledwie 4 miesiące. Po sprzedaży własnego budynku, firma przeprowadziła się do nowego biurowca Promenady Zita, na powierzchnię 2 tys. mkw.

Stare biuro funkcjonowało w systemie gabinetów i pokoi. Przeprowadzka do nowej siedziby nastąpiła w połowie grudnia 2014 roku, a przestrzeń została zaprojektowana zgodnie z filozofią Activity Based Workplace (zróżnicowane przestrzenie do pracy w różnych aktywnościach tj. praca w skupieniu, spotkania ad-hoc, czy praca projektowa). Nowe biuro funkcjonuje w systemie open space, który często nazywane jest zonal space. Przestrzeń jest łatwa w re aranżacji i podzielona elementami wyposażenia oraz wykończenia. Najbardziej przełomowym elementem jest całkowita redukcja gabinetów, włącznie z członkami zarządu. Mają oni własną strefę, wyposażoną w stanowiska do pracy siedząco-stojącej. Strefa ta uzupełniona jest również o kuchnię zaprojektowaną tak, aby wspierała networking i wymianę wiedzy. Wywiady postewaluacyjne z managerami wykazały, że mogą teraz lepiej kontrolować procesy, a komunikacja i współpraca wzrosły.

Design biura jest pochodną czasu na projekt, standardu budynkowego, budżetu, oczekiwań Fortum Power & Heat i kreatywności projektantów. Ze względu na napięty harmonogram, zdecydowano się wykorzystać jako bazę dobrej jakości standard budynku w kolorach biało, szaro, czarnych. Ze względu na industrialny charakter usług firmy zrobiono częściowo otwarte sufity akustyczne. Ekspresja biura wyrażona jest poprzez kolorowe meble do spotkań ad-hoc z firmy Softline, oraz akustyczne gąbki w salach do spotkań z firmy Nyquista. Na ścianach natomiast znalazł się nasz znak rozpoznawczy, czyli indywidualnie projektowane grafiki nałożone w formie murali.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie