Wybrano finalistów Lexus Design Award 2016lexus-int.com - 29-01-2016 14:15


Spośród 1232 zgłoszeń wybrano 12 finalistów pochodzących z całego świata. Czterech z nich wykona prototypy swoich projektów pod okiem mentorów, a finałowe prace zostaną zaprezentowane na wystawie Lexusa podczas Milan Design Week 2016.

Od czasu startu pierwszej edycji w 2013 roku organizatorom niezmiennie przyświeca ten sam cel - wspierać i idee i projekty, które mogą wnieść pozytywne zmiany dla społeczeństwa. Konkurs jest kierowany w szczególności do młodych twórców i projektantów z całego świata.

Czwarta edycja konkursu odbywa się pod hasłem „Przewidywanie” i odnosi się do przewidywania przyszłych potrzeb ludzi i społeczeństwa. Do konkursu zgłoszono 1232 projekty z 73 krajów.

Jury składające się ze światowej klasy projektantów i twórców jeszcze w listopadzie 2015 oceniała zgłoszenia podczas specjalnie zorganizowanego panelu. Tegoroczna edycja była dla nich zaskoczeniem. Jak sami określili, oceniane projekty często były bardzo nowatorskie. Z niektórymi propozycjami rozwiązań spotykali się po raz pierwszy.

Po długiej dyskusji i wnikliwej analizie idei stojących za projektami wybrano tegorocznych 12 finalistów.

{youtube;vpY4w77OCC8}

Cztery projekty doczekają się swoich produkcji w wersjach prototypowych. Tak jak podczas każdej z dotychczasowych edycji, tak i tym razem, każdy z prototypów zostanie zrealizowany pod okiem doświadczonego mentora:

Agar plasticity, autor AMAM (Japonia) - To projekt, który zakłada wykorzystanie żelatynowego materiału o nazwie agar otrzymywanego z glonów morskich pod kątem alternatywy dla tworzyw sztucznych.

DADA, autor Myungsik Jang (Korea) - DADA to kreatywna zabawka. Jej elementy mogą być dowolnie łączone za pomocą opasek, otworów i kołków. Doskonała dla pobudzania wyobraźni każdego dziecka.

Shape Shifters, autor Angelena Laura Fenuta (Kanada) - Shape Shifters to autorski projekt kroju odzieży. Dzięki modułom, z jakich składają się poszczególne stroje Shape Shifters pozwala na dowolne ich modyfikowanie i tworzenie zupełnie nowych zestawów.

Trace, autor STUDIO AYASKAN (Wielka Brytania) - Trace to projekt zegara, który wykorzystuje płyn UV mogący przybierać różne barwy. Tak powstałe urządzenie w niezwykły sposób wizualizuje mijający czas.

Cztery konkursowe prototypy zostaną zaprezentowane w ramach wystawy Lexusa na tegorocznym Milan Design Week. Jeden z nich zdobędzie tytuł Grand Prix Lexus Design Award 2016. O tym, który dowiemy się podczas finałowej ceremonii wręczenia nagród w dniu 11 kwietnia 2016. Podczas poprzedzających ceremonię paneli zaprezentowane zostaną również pozostałe finałowe projekty.