×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wyeksploatowane urządzenia kolejowe stają się eksponatami wystaw

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 07 mar 2022 09:56
Wyeksploatowane urządzenia kolejowe stają się eksponatami wystaw
Widok na kolejową salę wystawową w Prochowni Terespol, fot. Przemysław Wróblewski, mat. PKP PLK

Przekazane przez PKP PLK semafory, urządzenia sterowania ruchem z posterunków dyżurnych ruchu i elementy torów staną się eksponatami opowiadającymi historię polskiej kolei.

REKLAMA

  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują wyeksploatowany sprzęt, który jest wykorzystywany jako eksponaty i zwiększa atrakcyjność ekspozycji. Do Żagania, Terespola i Choszczna trafiły kolejne urządzenia.
  • Organizacje informujące o historii oraz roli kolei otrzymają semafory, urządzenia sterowania ruchem z posterunków dyżurnych ruchu i elementy torów.
  • Od kilku lat Polskie Linie Kolejowe na bieżąco przekazują zainteresowanym organizacjom elementy toru i urządzeń, które są wycofywane z eksploatacji. Przedmioty zyskują nową ważną rolę.

– Pielęgnowanie pamięci o historii kolejnictwa w Polsce to niezwykle ważne zadanie. Wspieramy przekazywanie nieużywanych elementów urządzeń kolejowych oraz taboru stowarzyszeniom oraz miłośnikom kolei. Dzięki darowiznom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przedmioty które nie pełnią już swojej roli na sieci kolejowej, stają się eksponatami muzealnymi i źródłem informacji o kolei – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Od lat wspieramy instytucje i organizacje zajmujące się ochroną zabytków kolejowej techniki oraz promujące wiedzę o kolei. Nieużywany na torach sprzęt wykorzystywany jest również w edukacji przyszłych pracowników kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok1 w Żaganiu otrzymało od PLK semafor kształtowy dwuramienny „R” oraz dwustawną tarczę ostrzegawczą „ToE”. Urządzenia pochodzą ze stacji Sulechów z linii kolejowej Zbąszynek - Gubin. Teraz zostaną ustawione na stacji w Żaganiu obok zabytkowego parowozu, będącego pod opieką Stowarzyszenia. Urządzenia przekazane przez PLK oraz parowóz, po renowacji staną się ciekawą atrakcją muzealną i edukacyjną. Stowarzyszenie planuje cykliczne prelekcje oraz wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Do Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu trafiły: aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarcza manewrowa. Sprzęt pochodzi z linii Siedlce - Terespol, na której wymieniano urządzenia sterowania ruchem. Przekazane przedmioty wzbogaciły zbiory Prochowni Terespol – lokalnego mini-muzeum, organizującego ekspozycje historyczne, militarne i rękodzielnicze. Otrzymane od PLK urządzenia umieszczono w sali historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Oprócz innych kolejowych eksponatów są źródłem historii dróg żelaznych.

Choszczeńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei SEMAFOR otrzymało urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz szyny. Do stowarzyszenia trafił jednoramienny semafor kształtowy wraz z podstawą ze stacji Jankowo Pomorskie, przekaźnikowy pulpit nastawczy ze stacji Stary Klukom, kształtowa tarcza ostrzegawcza oraz kształtowa tarcza manewrowa ze stacji Kalisz Pomorski.

PLK przekazały także szyny i podkłady z kompletem zamocowań ze stacji Choszczno. Stowarzyszenie zamierza zbudować tor obok wieży ciśnień w Choszcznie. Będzie tam ustawiony pług odśnieżny LPO 411S – również dar od PLK i akcesoria kolejowe. Obiekty stworzą ciekawą wystawę – atrakcję turystyczną, ale również miejsce edukacji dla zainteresowanych pracą na kolei.

W 2021 r. PLK wsparły 16 organizacji, m. in. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, który otrzymał trzy wagony platformy wyprodukowane przez Hutę „Ostrowiec” w latach pięćdziesiątych XX w. Wagony uzupełnią kolekcję zabytkowego taboru kolejowego w Dolnośląskim Społecznym Muzeum Kolejnictwa. Po renowacji zostaną udostępnione na wystawach czasowych lub w pociągach okolicznościowych. Również w ubiegłym roku PLK podarowały Wielkopolskiemu Towarzystwu Ochrony Zabytków Kolejnictwa w Poznaniu sygnalizatory przejazdowe. Po odnowieniu i uruchomieniu sprzęt z linii kolejowej Wrocław - Poznań będzie częścią ekspozycji w izbie muzealnej w Stęszewie. Urządzenia „dostarczą” informacji o historii i technice kolejowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie