×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowy biurowiec musiał mieć innowacyjne oświetlenie. Spark znów zaskoczył

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 wrz 2018 14:41
  • Aktualizacja: 19 wrz 2018 14:43
Wyjątkowy biurowiec musiał mieć innowacyjne oświetlenie. Spark znów zaskoczył
fot. mat. prasowe

Wyjątkowe oświetlenie zaprojektowano dla inwestycji Skanska - Spark, pierwszego budynku w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzyma certyfikat WELL Building Standard. Eksperci z firmy Signify zaprojektowali oświetlenie zgodnie z koncepcją Human Centric Lighting, które dba o dobre samopoczucie i komfort pracowników.

REKLAMA

Signify (Euronext:LIGHT) dostarczył inteligentne oświetlenie bazujące na koncepcji Human Centric Lighting do biurowca Spark C firmy Skanska, pierwszego oddanego już do użytku budynku z trzech, które powstają na warszawskiej Woli. Kompleks biurowy został stworzony z myślą o wygodzie, efektywności i przede wszystkim zdrowiu i dobrym samopoczuciu jego użytkowników. Dbałość o każdy detal została doceniona - jako pierwszy budynek w Europie Środkowo-Wschodniej, spełnia rygorystyczne normy certyfikatu WELL Building Standard.

System certyfikacji WELL Building Standard został opracowany przez International WELL Building Institute. To pierwszy na świecie standard, który przyznawany jest wyłącznie na podstawie kryteriów dbałości o zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków. Jest on o tyle istotny, że według najnowszych badań, obecnie aż 90 proc. czasu spędzamy w budynkach, a najbardziej efektywny czas w ciągu dnia – w pracy.

- Spark to najbardziej innowacyjny biurowiec w Polsce, który jeszcze w tym roku otrzyma certyfikat WELL. Jednym z obszarów, który został poddany certyfikacji było oświetlenie. Dzięki wsparciu ekspertów z Signify, udało nam się zaprojektować biuro, w którym oświetlenie dopasowuje się do potrzeb pracowników. Z jednej strony spełnia wymagania techniczne związane np. z ilością i barwą dostępnego świata, z drugiej dzięki integracji z naszym systemem Connected by Skanska, można nim indywidualnie sterować z poziomu smartfona. System oferuje ponadto dwa poziomy udogodnień – ogólne budynkowe, dostępne dla wszystkich pracowników budynku i gości, a także indywidualnie, dopasowane do danej powierzchni biurowej - mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska. 

Signify został wybrany przez firmę Skanska jako partner i wykonawca projektu. Cała koncepcja oświetlenia budynku została wypracowana w procesie ko-kreacji, w której brały udział obie firmy. Ich przedstawiciele spędzili wiele godzin na tworzeniu projektu, jak najbardziej skupionego wokół człowieka – tak aby wszystko, w tym również światło, wspierało przyszłych pracowników w dobrym samopoczuciu i zdrowiu podczas ich codziennej pracy.

- To, jak wygląda przestrzeń, w której pracujemy to nie tylko kwestia estetyki, ale motywacji, pobudzania kreatywności pracowników, po prostu tworzenia właściwej atmosfery do realizacji codziennych zadań. Dla wielu firm biuro jest dziś nośnikiem wartości marki, buduje jej tożsamość. Ten aspekt odgrywa z kolei istotne znaczenie w rozwijaniu motywacji i zaangażowania pracowników, dlatego koncepcja Human Centric Lighting staje się tak ważna częścią biura przyszłości – mówi Bogdan Rogala, Market Leader Signify Eastern Europe.

Oświetlenie w biurowcu Spark zapewnia maksymalne wykorzystanie światła naturalnego i współgra z cyklem dobowym człowieka, dopasowując się do pory dnia. System oświetleniowy został zintegrowany z autorskim systemem Connected by Skanska. Dzięki temu pracownicy mogą dostosowywać oświetlenie do swoich potrzeb z poziomu aplikacji w smartfonie, a zarządcy budynków na bieżąco monitorować zużycie energii. Wśród nowości oświetleniowych znalazły się także oprawy LED wykonane w druku 3D na specjalne zamówienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie