REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wystawa biżuterii inspirowanej malarstwem Cranachów w Muzeum Narodowym

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2017 16:27
Wystawa biżuterii inspirowanej malarstwem Cranachów w Muzeum Narodowym
fot. unsplash

Biżuteria studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu nawiązująca do dzieł rodziny Cranachów będzie od wtorku prezentowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prace studentów inspirowane były wystawą „Moda na Cranacha”.

REKLAMA

- Z ogromną ciekawością przyglądałam się temu, jakie prace powstały w toku jednego semestru działań studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był dyrektor Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski. "Przez kilka miesięcy studenci pracowni biżuterii ASP starali się sprostać temu wyzwaniu. Musieliśmy się odnieść do całej warstwy symbolicznej i historycznej dzieł rodziny Cranachów zarówno projektowo wykonawczo i merytorycznie" - powiedziała Agata Danielak-Kujda z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dodała, że symbolika dzieł renesansowych twórców jest bardzo szeroka, a każdy prezentowany przedmiot ma swoja historię.

Danielak-Kujda poinformowała, że szkole udało się nawiązać kontakt z najmłodszą przedstawicielką rodu Cranachów Frederike von Cranach. - Frederike, która sama jest projektantką mody i rzeźbiarką również wykonała pracę, która będzie prezentowana na wystawie - zapowiedziała.

Z kolei Giedymin Jabłoński z Akademii Sztuk Pięknych wspomniał o powiązaniach potomków rodziny Cranachów ze sztuką biżuterii. - Wilhelm Lucas von Cranach, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku był artystą i twórca biżuterii oraz nadwornym projektantem cesarza Wilhelma II - mówił.

Do wykonania biżuterii wykorzystano różne materiały od srebra, złota, kamieni półszlachetnych po takie przedmioty jak kabel od żelazka.

Malarstwo Lucasa Cranacha stanowi oś wystawy, którą Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało z okazji 500-lecia reformacji. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. kilkadziesiąt obrazów Lucasa Cranacha oraz artystów z nim związanych i tych, którzy tworzyli na Śląsku pod wpływem wittenberskiej pracowni Cranachów. Wystawę "Moda na Cranacha" oraz prace studentów ASP można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 30 grudnia.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie