REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wystawa "Nikifor. Malarz nad malarzami" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 04 lis 2021 13:39
Wystawa "Nikifor. Malarz nad malarzami" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Wystawa "Nikifor. Malarz nad malarzami" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, fot. shutterstock

W Państwowym Muzeum Etnograficznym (PME) w Warszawie 16 listopada otwarta zostanie wystawa monograficzna "Nikifor. Malarz nad malarzami". Na ekspozycji pokazanych zostanie ponad 130 dzieł Nikifora - poinformowała PAP Joanna Machudera-Szwankowska z PME.

REKLAMA

"Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie 16 listopada otwiera wystawę monograficzną Nikifora - jednego z najbardziej znanych w świecie malarzy naiwnych. Na ekspozycji zobaczymy ponad 130 dzieł Nikifora pochodzących z kolekcji własnej PME, jednej z najbogatszych w prace tego artysty w Polsce" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "wystawa przedstawia przekrojowo dorobek artysty i obejmuje wszystkie podejmowane przez malarza tematy: pejzaż, architekturę miejską i fantastyczną, dworce kolejowe, wnętrza świątyń i sklepów, postacie świętych".

Zaznaczono, że "obok obrazów z kolekcji własnej PME, na wystawie +Nikifor. Malarz nad malarzami+ zaprezentowane będą również dzieła z kolekcji Alfonsa Karnego, wybrane przez niego osobiście u Nikifora. "Są tym cenniejsze, że rzadko eksponowane, zachowały niepowtarzalną +nikiforową+ barwę - głęboką, nieledwie aksamitną, gdzie stonowane barwy przenikają się, a zestawienie odcieni jest niespotykane. Barwa daje wrażenie jakby obrazy malowane były wczoraj" - napisano w informacji.

Podkreślono, że "fenomen sztuki Nikifora objawia się w niezwykłej wrażliwości na kolor, umiejętności wydobycia najsubtelniejszych odcieni, intuicji pozwalającej na osiąganie efektu świetlistości i blasku". "Całe życie malował bliskie i znane mu tematy, które będzie można przekrojowo podziwiać na wystawie: rodzinną Krynicę z jej budynkami zdrojowymi, stylowymi willami oraz wnętrzami świątyń różnych wyznań dających schronienie i poczucie bliskości Boga, otaczające go krajobrazy, stacje kolejowe, które mijał podczas licznych podróży w pociągach, chroniących go przed chłodem, budynki i budowle odwiedzanych miast" - czytamy w zapowiedzi ekspozycji.

Przypomniano, że "dekorował siłą swojej fantazji tworząc nierealistyczne budowle, pomniki czy niosące uspokojenie pejzaże". "Sztuka Nikifora zbliża nas do wielkiej tajemnicy człowieka, dając świadectwo niezwykłego, a wręcz niewytłumaczalnego talentu" - napisano.

"Wielokrotnie w rozmowach o sztuce nieprofesjonalnej spotkałam się z określeniem +a to taki nasz Nikifor+. Bywał miejscowy, tutejszy, podlaski, a nawet gruziński" - powiedziała kuratorka wystawy, etnograf Alicja Mironiuk-Nikolska z PME.

"Czy powodem popularności jest ogromna liczba namalowanych prac - ocenia się ją na 30-40 tysięcy? Czy raczej to, że wspominają o nim szkolne podręczniki? A może na tym, że Nikifor jest najczęściej fałszowanym polskim malarzem? O wszystkim słyszeliśmy, ale czy naprawdę znamy powód tej popularności? Można te opinie zweryfikować jedynie poprzez poznanie twórczości Nikifora" - oceniła kuratorka.

Nikifor, a właśc. Epifaniusz Drowniak urodził się w 1895 r. Krynicy. Był Łemkiem, synem ubogiej głuchoniemej kobiety.

"Zwracano się do niego Nikifor, sam też tak o sobie mówił i tak podpisywał swoje obrazy. Był niewielkiego wzrostu, wątłego zdrowia, słabo słyszący i niewyraźnie mówiący. Samotny, żyjący na marginesie społeczeństwa, często bez środków do życia, miał jednocześnie ogromny hart ducha, siłę przetrwania i realizowania swojego postanowienia, że zostanie malarzem" - napisano o artyście na stronie PME.

Wyjaśniono, że "w 1930 r. pracami Nikifora zainteresował się lwowski artysta Roman Turyn, a także malarze z kręgu Komitetu Paryskiego". "Już w 1931 r. zorganizowano we Lwowie artyście wystawę, a w kolejnym roku prace Nikifora pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu" - dodano.

Jak zaznaczono, "zwiedzanie wystawy będzie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących". "Na stronie internetowej PME w Warszawie zamieszczone zostaną audiodeskrypcje prezentujące wystawę i obiekty. Ponadto do kilku wybranych dzieł Nikifora przygotowywane są tyflografiki pozwalające zapoznać się z obrazami poprzez zmysł dotyku" - napisano. Zapowiedziano, że "planowane jest również oprowadzanie dla osób niewidomych, które przeprowadzi Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej - Wielozmysły".

"Pragnę tą wystawą zwrócić także uwagę na podnoszoną w ostatnich latach kwestię włączania osób z niepełnosprawnościami w obieg kultury, jak również opowiedzieć o obecności i roli przedstawicieli mniejszości etnicznych w tworzeniu jej ogólnonarodowego obrazu" - podkreśliła kuratorka ekspozycji.

Jak wyjaśniono, "wystawę czasową +Nikifor. Malarz nad malarzami+ ze względu na wymogi konserwacyjne będzie można oglądać jedynie przez trzy miesiące - do 27 lutego 2022 r. - w PME w Warszawie (ul. Kredytowa 1).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie