REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wystawa o pocztówkach. Ciekawe eksponaty do zobaczenia w gdańskiej galerii

  • Autor: PAP
  • 20 maj 2022 13:37
Wystawa o pocztówkach. Ciekawe eksponaty do zobaczenia w gdańskiej galerii
Wystawa "Poszukiwana" w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, fot. Muzeum Gdańska / A. Grabowska

Unikatowy kamień litograficzny, dwa fragmenty widokówki, które zostały odnalezione przypadkiem w Polsce i Niemczech oraz… najstarsza gdańska pocztówka. To tylko najciekawsze trzy z blisko 200 eksponatów z wystawy „Poszukiwana”, którą do 31 lipca można zobaczyć w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

REKLAMA

  • Wystawa o XIX-wiecznych pocztówkach gdańskich przybliża i systematyzuje wiedzę o tym technikach przygotowania pocztówek.
  • Na sali wystawowej kryje się  ciekawy eksponat złożony z dwóch widokówek pokazujących panoramę Głównego Miasta.
  • Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 roku w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miast.

Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska poinformował, że muzealnicy rozpoczynają również ogólnopolskie poszukiwania gdańskiej pocztówki nadanej przed 20 lipca 1889 roku. Za informację, bądź widokówkę wyznaczono 1 tys. zł nagrody.

"Od wprowadzenia do obiegu urzędowej karty pocztowej minęły 153 lata. Na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć ponad 150 gdańskich widokówek i kilkanaście przedmiotów z końca XIX wieku. Wiele z nich, głównie ze zbiorów prywatnych dwóch kolekcjonerów Piotra Popińskiego oraz Mirosława Podeszwika, będzie można zobaczyć po raz pierwszy" - informuje dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

Jak podają muzealnicy, przyjmuje się, że najstarszą datowaną pocztówką gdańską jest karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku. Wystawa czasowa to również zaproszenie mieszkańców Gdańska oraz całej Polski do poszukiwań w swoich domach, albo wśród znajomych widokówki starszej niż ta, którą jest zaprezentowana na wystawie.

Wystawa o XIX-wiecznych pocztówkach gdańskich przybliża i systematyzuje wiedzę o tym technikach przygotowania pocztówek; jest też poświęcona wydawcom, znaczkom, nadawcom, adresatom i w końcu wiadomościom. Na wystawie już na wejściu można zobaczyć wielkoformatowe wydruki, które uzmysławiają, ile pracy należało włożyć w przygotowanie trójkolorowej widokówki. Cichym bohaterem jest unikatowy kamień litograficzny, w którym rysikiem, bądź innymi narzędziami, wyżłabiano rysunek oraz litery. Niekiedy stosowano metodę prostych linii, niekiedy punktów, albo siatki. Dla każdego koloru należało przygotować osobny kamień. Odbijano je potem na jednej kartce papieru. Kamień po kilkuset razach się zużywał.

Na sali wystawowej kryje się jeszcze jeden ciekawy eksponat złożony z dwóch widokówek pokazujących panoramę Głównego Miasta. Zostały one wysłane w ciągu kilku miesięcy przez tego samego nadawcę do tego samego adresata w Berlinie, ale z jakichś powodów w ciągu 150 lat jedna część znalazła się w antykwariacie w Polsce, a druga - w Niemczech. Dzięki staraniom kuratora wystawy, Jerzego Wojciecha Wołodźki z Muzeum Gdańska spotkały się ponownie.

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 roku w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. W maju i czerwcu odbędą się sobotnie oprowadzania kuratorskie po wystawie z twórcami ekspozycji i kolekcjonerami historycznych pocztówek - Jerzym Wojciechem Wołodźką, Piotrem Popińskim oraz innymi.

Nieodpłatne spotkania z wystawą "Poszukiwana" odbędą się 28 maja oraz 4 i 18 czerwca 2022 roku, o godz. 11 w Ratuszu Głównego Miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie