Wystawa obrazów i fotografii w zabytkowym Banku Rolników w OpoluPAP - 24-02-2022 14:58


W zabytkowej siedzibie Banku Rolników w Opolu w czwartek otwarto wystawę "Italia oczami Mistrza i Uczennicy". Jak powiedział PAP prezes banku, Jan Jóźków, to pewnego rodzaju powrót do korzeni, gdy przed II wojną światową bank był aktywnym mecenasem polskiej kultury.

Wystawa "Italia oczami Mistrza i Uczennicy" to zbiór wykonanych we Włoszech przez Jerzego Stemplewskiego fotografii i wykonanych na ich podstawie obrazów Krystyny Sojki, która w szkole średniej była uczennicą Stemplewskiego.

Jak powiedział PAP Jan Jóźków, prezes Banku Spółdzielczego Bank Rolników w Opolu, to pierwsza wystawa w murach jego banku od czasów II wojny światowej.

"Nasz bank istnieje od 1911 roku. Od samego początku był aktywnie zaangażowany we wspieranie polskości na terenie ówczesnych Niemiec, co nie podobało się wielu oficjelom. W 1917 roku, przez podstawionego Niemca, polscy bankowcy kupili budynek, w którym jesteśmy, od opolskiego adwokata nieświadomego faktu, że w tym gmachu przez następne lata będzie mieścił się jeden z ważniejszych punktów polskiego żywiołu. Już wtedy jednym z zadań Banku Rolników było wspieranie polskich i opolskich artystów, więc można powiedzieć, że wracamy do historycznego mecenatu, udostępniając swoje wnętrza dla dzieł sztuki, które wyszły spod ręki związanych z naszym regionem artystów. Jest to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia taka wystawa" - powiedział Jóźków.

Obecny na wystawie Jerzy Stemplewski zdradził, że jest po pierwszych rozmowach z władzami banku, które zaproponowały przygotowanie wystawy zdjęć i obrazów, których motywem przewodnim będzie Opole.