×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystawa pokonkursowa na aranżację wystawienniczą nowego Muzeum Książąt Lubomirskich

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2020 12:15
Wystawa pokonkursowa na aranżację wystawienniczą nowego Muzeum Książąt Lubomirskich
1 Nagroda w wysokości 30 tys. zł dla STUDIO 1:1. Autorzy: Beata Szymańska, Jarosław Szymański. Współautorzy: Krzysztof Orlof-Kowalski, Renata Piołunkowska, Beata Weselska, Dmytro Kalinichenko.

Do 5 sierpnia w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu można oglądać ekspozycję prezentującą 12 koncepcji, które zostały zgłoszone w konkursie na opracowanie aranżacji wystawy stałej powstającego w stolicy Dolnego Śląska Muzeum Książąt Lubomirskich.

REKLAMA

Konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej Muzeum Książąt Lubomirskich został zorganizowany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Fundację Art Transparent. Rozstrzygnięto go na początku lipca, a zwycięzcą zostało Studio 1: 1 z Gdańska.

Teraz w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu można obejrzeć wystawę pokonkursową prezentującą 12 koncepcji wystawienniczych, rywalizujących w konkursie. Ekspozycję można zwiedzać do 5 sierpnia.

Budowa Muzeum Książąt Lubomirskich ma ruszyć w przyszłym roku przy ul. Szewskiej we Wrocławiu.

Stanowiące część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Muzeum Książąt Lubomirskich powołano do życia w roku 1823, a dla zwiedzających otwarto kilkadziesiąt lat później, w 1870 roku. Muzeum zostało zlikwidowane przez okupantów podczas II wojny światowej i ponownie przyłączone do reaktywowanego we Wrocławiu Zakładu w 2007 r.

Działając we Lwowie do roku 1940, muzeum było jedną z najważniejszych instytucji kultury na terenach polskich, zachowując status zbiorów prywatnych. Muzealna kolekcja zawierała wiele bezcennych dzieł polskich i zagranicznych artystów - były wśród nich m.in. prace Albrechta Duerera i Rembrandta.

Po 1945 roku zbiory muzeum uległy rozproszeniu, ich znaczna część pozostała w muzeach lwowskich, tylko nieliczne trafiły do Wrocławia - do reaktywowanego po wojnie, bez Muzeum Książąt Lubomirskich, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i wrocławskiego Muzeum Narodowego. Obecnie w polskich zbiorach znajduje się zaledwie część dawnej kolekcji. Zachowane i przywrócone po wojnie Zakładowi zbiory przez kilka ostatnich dziesięcioleci były uzupełniane i opracowywane w ossolińskich gabinetach muzealnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie