×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystawę arcydzieł rzeźby polskiej zaprezentuje Galeria Bielska BWA

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2019 09:39
fot. shutterstock

Ekspozycję kilkudziesięciu dzieł z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprezentuje Galeria Bielska BWA. Będą to rzeźby, obiekty, instalacje i filmy wideo artystów różnych generacji, zarówno klasyków XX w., jak i młodszych twórców - podała galeria.

REKLAMA

"Prezentujemy różne tendencje i przemiany - od przykładów modernistycznej figuracji, abstrakcji i ekspresji po współczesne prace przestrzenne, osadzone (…) w poszerzonym polu sztuki obiekty artystyczne, prace wideo czy neon. Towarzyszą im teksty historyków sztuki i artystów zwracające uwagę na istotne aspekty współczesnej rzeźby" - poinformowała kurator Eulalia Domanowska.

W Galerii Bielskiej BWA zaprezentowane zostaną prace Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Michaliny Bigaj, Włodzimierza Borowskiego, Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Thorstena Goldberga, Jacka Jagielskiego, Jerzego Jarnuszkiewicza, Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej, Jarosława Kozakiewicza, Piotra Kurki, Natalii Lach-Lachowicz, Darii Malickiej, Jarosława Perszki, Marii Pinińskiej-Bereś, Marty Pszonak, Martyny Szwinty i Sofie Żezmer.

Jak zaznaczyła Domanowska, po raz pierwszy poza siedzibą Centrum w Orońsku, pokazanych zostanie kilka tegorocznych nabytków. Są to prace polskiej artystki Sofie Żezmer, która mieszka i tworzy w Niemczech, a także Jacka Jagielskiego.

Wystawa "Kunszt IV", którą zobaczą bielszczanie, wcześniej gościła w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku.

Wernisaż bielskiej wystawy zaplanowany został na 15 stycznia. Zobaczyć ją będzie można w salach bielskiej galerii do 17 lutego.

Centrum Rzeźby Polskiej został powołane w 1981 r. jako narodowa instytucja kultury. Jego kolekcja liczy blisko 2 tys. dzieł sztuki. Jego siedziba mieści się w XIX-w. zespole pałacowo-parkowym w Orońsku, który należał niegdyś do malarza Józefa Brandta.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie