×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wzornictwo użytkowe idzie pod młotek

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 mar 2022 09:59
Wzornictwo użytkowe idzie pod młotek
Sensacją licytacji jest figurka „Gołębie” z 1959 roku zaprojektowana przez Henryka Jędrasiaka i wyprodukowana w fabryce w Chodzieży. fot. mat. prasowe

Meble, ceramika, tkaniny użytkowe i dekoracyjne znajdziemy w ofercie pierwszej w tym roku aukcji Desa Unicum poświęconej designowi.

REKLAMA

  • Unikatowych i poszukiwanych przez kolekcjonerów obiektów nie zabranie również 24 marca na aukcji „Design. Sztuka projektowania”.
  • W ofercie aukcji „Design. Sztuka projektowania” zaprezentowanych zostanie aż 177 obiektów, w tym meble, ceramika, tkaniny użytkowe i dekoracyjne.
  •  Sensacją licytacji jest figurka „Gołębie” z 1959 roku zaprojektowana przez Henryka Jędrasiaka i wyprodukowana w fabryce w Chodzieży.

 

Świętem dla miłośników i kolekcjonerów sztuki użytkowej będzie pierwsza w 2022 roku w DESA Unicum aukcja designu, która odbędzie się 24 marca. Zainteresowanych tematyką dom aukcyjny zaprasza na Desa Design Days 19 i 20 marca, podczas których będzie można obejrzeć wszystkie obiekty wystawione na aukcję i posłuchać prezentacji specjalistów.

Pierwsza w tym roku aukcja designu

W ofercie aukcji „Design. Sztuka projektowania”, która odbędzie się 24 marca zaprezentowanych zostanie aż 177 obiektów, w tym meble, ceramika, tkaniny użytkowe i dekoracyjne. Gratkę kolekcjonerską stanowią figurki zaprojektowane na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a następnie wyprodukowane przez fabryki porcelany lub porcelitu w Ćmielowie, Chodzieży, Tułowicach czy Wałbrzychu. Wśród nich uwagę przykuwa niezwykle rzadko pojawiająca się na rynku figurka „Gołębie” z 1959 roku, zaprojektowana przez Henryka Jędrasiaka i wykonana w zakładzie w Chodzieży. W projekcie tym artysta po raz pierwszy odszedł od realistycznego przedstawiania zwierzęcych sylwetek, zmierzając w kierunku formy abstrakcyjnej. Jej estymacja wynosi 20‑40 tys. złotych.

W ofercie nie zabraknie również kultowych wyrobów z Zakładów Fajansu „Włocławek” (najciekawszą jest figura „Wiewióreczka” projektu Wita Płażewskiego) oraz Zakładów Porcelany Stołowej „Ćmielów”, w tym powojennych wazonów „Bożenka” i „Calypso”. Ozdobą wystawy będzie serwis do kawy „Dorota” autorstwa Lubomira Tomaszewskiego. Ten wyjątkowy obiekt łączy w sobie cechy przedmiotu użytkowego i awangardowej rzeźby. Badania, które nad formą i funkcjonalnością tego typu przedmiotów na przełomie lat 50. i 60. XX w. prowadził Tomaszewski, były unikatowe na skalę światową. Ich efekt w postaci serwisów „Dorota” i „Ina” również zachwycił świat. W 1963 roku „Dorotę” i jej projektanta odznaczono „Złotym Medalem” na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu. Serwis zakupiony został do prestiżowej kolekcji designu Victoria&Albert Muzeum w Londynie. Okres przedwojenny w fabryce ćmielowskiej reprezentować będzie pochodzący z lat 30. zestaw „Płaski” projektu Bogdana Wendorfa. Górna estymacja tej ikony stylu art déco sięga 20 tys. złotych.

Przedwojenny design reprezentują także figury z Wytwórni Fajansu w Pacykowie k. Stanisławowa (obecnie Ukraina). Atrakcją jest „Dama z psem” wyceniana na 30‑50 tys. złotych, powstała w 1912 roku, w którym słynna fabryka rozpoczęła swoją działalność trwającą do 1939 roku. Autorem projektu jest Stanisław Czapek, dyrektor Wytwórni, wykształcony na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawione będą także unikatowe meble. Wśród nich fotele z Urzędu Rady Ministrów i Pałacu Prezydenckiego, wykonane przez najlepszych projektantów i architektów pracujących przy odbudowie Warszawy, jak chociażby Jan Bogusławski. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie