×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe drogowskazy z zachodniopomorskiego już w bezpiecznych rękach

  • Autor: PAP
  • 22 sie 2018 11:15
Zabytkowe drogowskazy z zachodniopomorskiego już w bezpiecznych rękach
fot. pixabay

Kilkanaście XIX-wiecznych drogowskazów z powiatu myśliborskiego (Zachodniopomorskie) odzyskali policjanci. Ważące nawet tonę głazy odnaleziono w przydomowych ogródkach okolicznych mieszkańców.

REKLAMA

O kradzieżach drogowskazów w sierpniu br. zawiadomił policję wojewódzki konserwator zabytków.

"Na ich trop udało się trafić dzięki rozmowom z mieszkańcami miejscowości" - powiedział PAP w środę koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podkom. Marek Łuczak. Dodał, że jak się okazało, granitowe drogowskazy służyły jako elementy wystroju przydomowych ogródków w dwóch miejscowościach w gminie Dębno.

Jak poinformował podkom. Łuczak, udało się odzyskać 18 drogowskazów, które dawniej znajdowały się na skrzyżowaniach dróg. Zaznaczył, że wciąż czytelne są wypisane na nich inskrypcje z niemieckimi nazwami miejscowości i datami z połowy XIX w. Wśród zabytków znajdował się też pomnik poświęcony pamięci leśnika E. Schmidta.

Głazy ważą od 500 kg do nawet tony, dlatego pozostawiono je za zobowiązaniem u właścicieli posesji. Jak wyjaśnił podkom. Łuczak, dawne drogowskazy i pomniki znajdujące się na terenie lasów są własnością Skarbu Państwa i pozostają pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich kradzież jest zagrożona karą więzienia nawet do 5 lat.

Po zakończeniu postępowania sądowego o tym, gdzie będą się znajdować odzyskane drogowskazy, zdecydują służby konserwatorskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie