REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe fortepiany króla Tajlandii przeszły renowację w Piotrowie

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2017 14:00
Zabytkowe fortepiany króla Tajlandii przeszły renowację w Piotrowie
fot. pixabay.com

Trzy zabytkowe fortepiany należące do króla Tajlandii przeszły renowację w firmie z podkaliskiego Piotrowa

REKLAMA

Renowator Sylwester Kowalczyk z Piotrowa w powiecie kaliskim powiedział PAP, że instrumenty mają od 125 do 135 lat, ich renowacja trwała 10 miesięcy i pracowało przy niej 20 osób. Podkreślił, że prace do łatwych nie należały, ponieważ w instrumentach odkryto wiele niespotykanych obecnie części i podzespołów.

"Nawet rozebranie tych instrumentów było ogromnym wyzwaniem. Współczesne instrumenty posiadają pełną ramę, odlewaną z jednego kawałka. Natomiast najstarszy z fortepianów zbudowany był z kawałków, podpartych sztabami na specjalnych klinach, żeby to wszystko nie złożyło się podczas grania, ponieważ napięcie strun w fortepianie wynosi około 15 ton" - powiedział.

Jak wyjaśnił, podczas renowacji trzeba było dokładnie wyliczyć naprężenia strun i zamocować specjalne druty niskonapięciowe, w skład których wchodzi srebro, ze względu na tropikalne warunki, w których instrumenty będą przebywać.

Jeden z fortepianów - jak podkreślił renowator - został wcześniej wyremontowany niewłaściwie i niefachowo.

"Ktoś podczas renowacji zalał instrument jakimiś żywicami, których nie można było usunąć. Dostępne rozpuszczalniki nie mogły sobie z tym poradzić Musieliśmy sięgnąć po zdobycze nauki i posiłkowaliśmy się uczelniami, wysyłaliśmy próbki żywicy, żeby pozyskać substancję, która pozwoliłaby na zdjęcie starych powłok" - powiedział Sylwester Kowalczyk.

Inny z fortepianów, zrobiony z litego drewna, posiada drobne, ręcznie wykonane ornamenty i "żeby wydobyć szczegóły, a jednocześnie nie zniszczyć struktury, musieliśmy wszystko oczyścić do surowego drewna za pomocą szczoteczek do zębów" - zdradził.

Zanim fortepiany wrócą do Bangkoku, kaliszanie podczas czterech zaplanowanych w ciągu dnia kilkominutowych recitali będą mogli w najbliższy czwartek i piątek zobaczyć instrumenty i posłuchać, jak brzmią.

Najstarszy fortepian z firmy John Broadwood & Sons pochodzi z 1884 r. Kolejny - Eavestaff - to fortepian z ok. 1890 roku. Natomiast trzeci fortepian z 1892 r. pochodzi drezdeńskiej firmy Ronisch.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie