×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe wyroby ze szkła do zobaczenia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

  • Autor: PAP
  • 28 lis 2018 10:18
Zabytkowe wyroby ze szkła do zobaczenia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Blisko sześć tys. XX-wiecznych wyrobów ze szkła zgromadziło Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Większość z nich można oglądać na stałej wystawie - powiedział w środę dyrektor placówki Jan Gancarski.

REKLAMA

Dodał, że muzeum jest "jednym z nielicznych w Polsce, gdzie od przeszło pół wieku systematycznie gromadzi się szkło współczesne". "Zdecydowaną większość wyrobów wykonali ręcznie hutnicy szkła, którzy pracują lub pracowali w kilkudziesięciu hutach Podkarpacia, głównie w Krośnie i Jaśle" - mówił.

Gancarski przypomniał, że Krosno i okolice - zwane przez niektórych Szklanym Zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego. Dwie spośród nich nieprzerwanie pracują od prawie stu lat.

Na wystawie w krośnieńskim muzeum najstarszymi eksponatami są popielniczka z 1924 roku oraz komplet kieliszków z ok. 1930 roku. Wykonano je z bezbarwnego szkła sodowo-wapniowego, zdobiono polerowanym szlifem.

Ekspozycja najpełniej prezentuje okres po 1960 roku, gdy muzeum zaczęło gromadzić wzory wyrobów z poszczególnych hut. "Wśród nich przeważają użytkowe komplety stołowe: kieliszki, karafki, dzbanki, szklanki, kufle, patery, cukiernice. Bardzo efektowną grupą z tego okresu są wyroby użytkowe o charakterze artystycznym; różnorodne wazony, świeczniki, formy dekoracyjne" - wyjaśnił Gancarski.

Muzealnik zwrócił uwagę, że w latach 1960-70 modne były wyroby lekkie w formie i bogato zdobione. W Muzeum Podkarpackim są zestawy, które grawerzy zdobili motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Z kolei dalszą część zbiorów zajmują komplety szkieł użytkowych, wykonane po 1970 roku. "Ich forma zasadniczo różni się od wcześniejszych. Zanika lekkość, a pojawia się masywny kształt" - mówił dyrektor muzeum.

Licznie reprezentowane jest także wzornictwo przełomu XX i XXI wieku. W tym czasie najpopularniejsze były wyroby wykonane ze szkła mąconego, nieprzezroczystego.

Autorami zgromadzonych wyrobów są m.in. Marian Fugiel, Bolesław Grzegorczyk, Jerzy Maraj, Jan Siedlecki, Magdalena Wójcik, Witold Togan, Anna Grabowska-Szczur.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie