×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zaglądamy do nowego biura Vorwerk Polska. Za projektem stoi Massive Design

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 lis 2022 09:00
  • Aktualizacja: 02 lis 2022 09:01
Zaglądamy do nowego biura Vorwerk Polska. Za projektem stoi Massive Design
Wnętrza nowej siedziby Vorwerk Polska we Wrocławiu, proj. Massive Design, fot. dzięki uprzejmości Vorwerk Polska

Sprzyjająca relacjom pracowników i pracy w skupieniu, urządzona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - taka jest przestrzeń biura Vorwerk Polska, za której projektem stoi Massive Design.

REKLAMA

  • Nowa siedziba firmy Vorwerk Polska miała za zadanie wprowadzić pracowników we współczesny, również hybrydowy styl pracy.
  • Centralnym punktem biura jest tzw. „Ryneczek”, który spełnia rolę kawiarni i głównej przestrzeni socjalnej, a jednocześnie jest zintegrowany z recepcją oraz prowadzi do salek konferencyjnych.
  • Odpowiednie zestawienie kolorów i faktur oraz zaplanowanie dużej ilości zieleni, wkomponowanej w zabudowy meblowe pomogło stworzyć wyciszony domowy charakter.
  • Firma Vorwerk położyła duży nacisk na używanie produktów certyfikowanych, o niskim śladzie węglowym i wykonanych z elementów powstałych z recyklingu oraz nadających się do dalszego przetworzenia.

Firma Vorwerk, znana z produkcji i sprzedaży urządzeń Thermomix® i Kobold, działa w Polsce od  ponad 27 lat. Jej produkty wyróżniają się nowoczesnym designem, przemyślaną funkcjonalnością i rozpoznawalnym stylem, wyznaczając trendy na rynku urządzeń dla domu. Zarządowi firmy zależało, by te cechy zastosować w nowej przestrzeni biurowej, do której przenoszono główną siedzibę. O pomoc w jej zaprojektowaniu poproszono renomowaną pracownię Massive Design, znaną z tworzenia oryginalnych i funkcjonalnych, ale przede wszystkim topowych przestrzeni biurowych.

Przestrzeń sprzyjająca pracy zespołowej

Nowe biuro w głównej siedzibie firmy we Wrocławiu , prócz zachowania charakterystycznego dla firmy i jej produktów ergonomicznego designu i funkcjonalności, miało za zadanie wprowadzić pracowników polskiej spółki we współczesny, również hybrydowy styl pracy.

Dotychczasowe biuro funkcjonowało w mało efektywnej przestrzeni, składającej się z kilkuosobowych pokoi. Blokowało to rozwój firmy i nie do końca wspierało pracę zespołową. Zaproponowany przez architektów Massive Design nowy układ przestrzenny zniósł te ograniczenia i pozwolił na efektywniejsze zarządzanie zespołami.

Wnętrza nowej siedziby Vorwerk Polska we Wrocławiu, proj. Massive Design, fot. dzięki uprzejmości Vorwerk Polska
Wnętrza nowej siedziby Vorwerk Polska we Wrocławiu, proj. Massive Design, fot. dzięki uprzejmości Vorwerk Polska

W nowym biurze jednym z głównych założeń projektowych było stworzenie tak zwanego „gravity point” – ogólnodostępnej strefy dla pracowników. Podczas warsztatów projektowych została ukształtowana forma oraz nazwa tej przestrzeni. Nowopowstały „Ryneczek” nawiązuje do historycznego miejsca spotkań z poprzedniej siedziby firmy. Teraz, jako centralny punkt biura,  spełnia też rolę kawiarni i głównej przestrzeni socjalnej.  

Pracownicy mogą tu, w towarzystwie koleżanek i kolegów, umówić się na poranną kawę i ułożyć plan tygodnia. Co równie ważne „Ryneczek” został zintegrowany z recepcją i prowadzi do zespołu salek konferencyjnych. W ten sposób, każdy odwiedzający biuro może poczuć pozytywne wibracje i stać się częścią społeczności Vorwerk.

– Zależało nam na tym, by nowe biuro spełniało nie tylko najwyższe standardy, jeżeli chodzi o komfort i bezpieczeństwo pracy, ale przede wszystkim odpowiadało na potrzeby pracowników. Zaprosiliśmy  więc ich do procesu projektowania, badaliśmy ich potrzeby i oczekiwania. Znając je zwróciliśmy się  o pomoc do pracowni Massive Design. Szukaliśmy nie tylko nowoczesnych rozwiązań, ale też przemyślanych projektów na aranżację wygodnego miejsca pracy. Zależało nam również  na przestronnej przestrzeni wspólnej i wielu salach szkoleniowych– mówi Wojciech Ćmikiewicz, Dyrektor Generalny Vorwerk Polska.  

– Massive Design wspierał nas na każdym etapie rozwoju projektu – zarówno w doborze kolorystyki, materiałów wykończeniowych, jak też mebli. Po blisko roku korzystania z przestrzeni, zaprojektowanej przez pracownię, mogę powiedzieć, że zaproponowane przez nich rozwiązania sprawdzają się idealnie. Pracownicy chwalą sobie przyjazną przestrzeń wspólną, wygodne salki konferencyjne i idealnie zaprojektowane ciągi komunikacyjne. Nasze biuro jest komfortowe i pozwala na efektywną pracę w przyjemnych warunkach – dodaje.

Tuż obok „Ryneczku” została zlokalizowana kuchnia Działu Rozwoju Przepisów Kulinarnych, gdzie powstają przepisy na Thermomix® publikowane na platformie Cookidoo®. Istotną sprawą było umiejscowienie kuchni blisko strefy kawowej, by w łatwy sposób móc zaprosić pracowników i odwiedzających biuro Vorwerk do degustacji dań.

Pora na wyciszenie

 Przestrzeń  wspólna miała mieć też bardziej domowy i wyciszający charakter. Pomogło w tym odpowiednie zestawienie kolorów i faktur oraz zaplanowanie dużej ilości zieleni, wkomponowanej w zabudowy meblowe. Idea otwartego biura początkowo wystraszyła jego użytkowników, gdyż wyobrażali sobie dość stereotypowe podejście do projektowania takich przestrzeni.

Wnętrza nowej siedziby Vorwerk Polska we Wrocławiu, proj. Massive Design, fot. dzięki uprzejmości Vorwerk Polska
Wnętrza nowej siedziby Vorwerk Polska we Wrocławiu, proj. Massive Design, fot. dzięki uprzejmości Vorwerk Polska

Odpowiednio przemyślany przez Massive Design podział funkcjonalny, w którym nie znajdziemy przestrzeni dla większych zespołów niż 6-12 osobowych, okazał się strzałem w dziesiątkę i sposobem na rozwianie obaw  pracowników. Tak przygotowane grupy przestrzenne zostały dodatkowo wyposażone w nowoczesne rozwiązania, które pomagają oddzielić potencjalny hałas generowany podczas pracy w grupie od indywidualnych stanowisk, dzięki czemu w biurze panuje spokój i harmonia.

– Staraliśmy się stworzyć maksymalnie uniwersalne i ponadczasowe wnętrze, wykorzystując głównie biel, odcienie szarości i kolory drewna. Równoważąc i balansując proporcję dwóch głównych kolorystyk rozróżniamy miejsca do pracy w skupieniu, do pracy zespołowej i serce biura, którym jest „Ryneczek” – opowiada Konrad Dowejko, Design Director Massive Design.

W duchu zrównoważonego rozwoju

Głównym  akcentem kolorystycznym wnętrza, podobnie jak w urządzeniach znanych z oferty Vorwerk, jest zieleń. Analogicznie też do formy urządzeń Vorwerk, jak Thermomix® czy Kobold, pojawiają się w nim charakterystyczne zaokrąglenia oraz proste zielone linie przełamane delikatnymi szarościami.

Wnętrza nowej siedziby Vorwerk Polska we Wrocławiu, proj. Massive Design, fot. dzięki uprzejmości Vorwerk Polska
Wnętrza nowej siedziby Vorwerk Polska we Wrocławiu, proj. Massive Design, fot. dzięki uprzejmości Vorwerk Polska

Firma Vorwerk, w myśl zbioru zasad opracowanych przez działająca w niej grupę EkoVorwerk, położyła duży nacisk na używanie produktów certyfikowanych, o niskim śladzie węglowym i wykonanych z elementów powstałych z recyklingu oraz nadających się do dalszego przetworzenia. Bezspornym było również postawienie na wkomponowanie w całość wyposażenia niektórych części umeblowania z poprzedniego biura, ponieważ Vorwerk Polska świadomie wspiera ideę zero waste w każdym aspekcie swojej działalności – od przepisów po aranżację wnętrz, mając świadomość kurczących się zasobów naszej planety.

Samo biuro zostało zaprojektowane w sposób pozwalający na jego dalsze modyfikacje i rozbudowę  tak, aby zaprojektowana przestrzeń mogła służyć długo i bez konieczności wprowadzania kosztownych zmian, zarówno dla wynajmującego, jak i dla środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie