Zdolni, kreatywni, pełni pomysłów. Młodzi projektanci na Forum Dobrego Designudobrzemieszkaj.pl - 06-12-2019 09:33


Pomimo młodego wieku już osiągnęli wiele - zbierają laury w polskich i międzynarodowych konkursach, projektują przedmioty, wystawy, przestrzeń publiczną, edukują i pomagają innym. W trakcie Forum Dobrego Designu młodzi projektanci opowiedzieli o swojej pracy i projektach.

W trakcie wydarzenia na scenie Forum Dobrego designu wystąpił Jędrzej Fiett, student wydziału wzornictwa warszawskiej AGD i projektant mebli biodegradowalnych z surowców odnawialnych „Bez śladu.

- To projekt potencjalnie rynkowy - mówił Jędrzej Fiett. - Meble stworzone są całkowicie z materiałów biodegradowalnych, a ich powrót do środowiska nie jest procesem trudnym i kosztownym. Cały komplet składa się z prostych elementów wytworzonych z podobnego rodzaju materiałów. Całość spajana jest dzięki skręcaniu linki konopnej, nie korzystam więc z elementów metalowych, które oznaczają bardzo duży koszt energetyczny. To jest myślenie o minimalizowaniu kosztów również w trakcie użytkowania produktu. Także tapicerka została zafarbowana barwnikami naturalnymi, nie wprowadzamy więc do środowiska żadnych obcych substancji. Koncepcja niezostawienia śladu zaczyna się od myśleniu o materiałach, technologii, poprzez proces użytkowania, aż po utylizację, która też polega na zwróceniu materii organicznej naturze - dodawał

Jako kolejna na scenie Forum Dobrego Designu wystąpiła Joanna Jurga, właścicielka marki Nurn, projektantka urny biodegradowalnej Kami, projektantka produktu oraz przestrzeni, badaczka, innowatorka i wykładowczyni. 

- Naszym celem była modernizacja branży pogrzebowej - tak przybliżała innowacyjną, zwłaszcza w Polsce, koncepcję biodegradowalnej urny do ceremonialnego pochówku na morzu. -  Skupiłyśmy się na tym, że istniejące tradycje pogrzebowe są już w dużej mierze nieaktualne, a ludzkie potrzeby bardzo się w tym względzie zmieniły. Polskie prawo pozwala na pochówek na morzu, czego właśnie postanowiłyśmy się trzymać. Estetyka pogrzebowa w Polsce to plastik i kicz i jako projektant byłam pewna, że należy to zmienić. Chciałyśmy branży zaproponować coś innego i taka była geneza powstania urny Kami. 

Jan Garstka i Katarzyna Moszczyńska to także absolwenci wydziału wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie Forum Dobrego Designu przybliżyli działalność założonej zaledwie rok temu Spółdzielni Projektantów TAKŁADNIE.

- Jesteśmy nietypowym biurem projektowym - zrzeszeniem indywidualistów, którzy chcą działać razem - mówili Katarzyna Moszczyńska i Jan Garstka. - Te indywidualności są świadomi swojego potencjału i nie do końca dobrze czują się w tradycyjnych biurach projektowych o hierarchicznej strukturze. Ważny dla nas jest model horyzontalny, brak konkurencyjności, lęków, które za tym idą. Staramy się tworzyć multidyscyplinarne zespoły, które będą optymalnie dostosowane do naszych klientów. Poprzez stworzenie spółdzielni stworzyliśmy zupełnie nowe środowisko, nie tylko dla naszych projektantów, ale i klientów - dodawali. 

Przeczytaj więcej